Genelkurmay Başkanı Güler, Ermaksan standını ziyaret etti

Ermaksan, 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’19) ürünlerini görücüye çıkardı. Fuarda son teknoloji ile ürettiği ürünlerini sergileyen Ermaksan’ın standını, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ziyaret etti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA (DÜNYA) - ‘Fizik tabanlı, bilime dayalı teknoloji geliştiren Ermaksan, dünyanın en büyük savunma sanayisi buluşmalarından olan 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’19) yerini aldı. Ermaksan’ın standını Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ziyaret etti. Güler’e firma tarafından üretilen ve sınır güvenliğinden uçak kanatlarına, demiryolu raylarından rüzgar türbini kanatlarına kadar pek çok alanda farklı parametleri ölçen ilk yerli ve milli FBG (Fiber Bragg Grating) sensörler hakkında bilgiler verildi.

Ziyarette Ermaksan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan Güler’e; sınır güvenliğinden uçak kanatlarına, demiryolu raylarından rüzgar türbini kanatlarına kadar pek çok alanda farklı parametleri ölçen ilk yerli ve milli FBG sensörleri hakkında bilgiler verdi.

Dünyada sayılı firmanın ürettiği ve pek çok alanda sıcaklık, basınç, titreşim, kuvvet gibi çeşitli ölçümlerin yapılmasına olanak sağlayan FBG sensörleri sanayicilerin kullanımına sunduklarını belirten Özkayan, “Türkiye'nin yüzde yüz yerli ve milli ilk lazer çipi, ilk lazer ışın kaynağı ve ilk 3D eklemeli imalat makinesi gibi devrim niteliğinde pek çok teknolojiyi üretiyoruz. FBG sensör teknolojisiyle birlikte teknoloji hamlelerine yeni bir halka daha ekledik. Bu alanda ülkemizin öncü markası haline geldik” dedi.

FBG sensör teknolojisi ile çeşitli fiziksel ve kimyasal parametreleri ölçmenin mümkün olduğunu anlatan Özkayan, sensörlerin geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu kaydetti.

"Teknolojiyi yakından takip ediyoruz"

Fuar hakkında açıklamalarda bulunan Özkayan, yerli ve milli üretim anlayışıyla hareket ederek, sektörün gelişimine yön verdiklerini söyledi. İleri teknoloji geliştirmeye ve AR-GE'ye çok büyük önem verdiklerini ifade eden Özkayan, “Ülkemizin daha da büyümesi için teknolojik gelişmelerin yakından takip edilmesi gerekiyor. Bu doğrultuda IDEF gibi fuarlarda yer alarak sektörümüzdeki gelişmeleri yakından görme şansı yakalıyoruz. Ermaksan olarak, üretmeye ve katma değer yaratmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Etiketler