Kapadokya yamaç paraşütüyle şenlenecek

Peribacaları ve doğal kaya oluşumlarıyla tanınan Kapadokya'daki turistik aktivitelere yamaç paraşütü de ekleniyor

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye'nin turizm merkezlerinden Kapadokya’da, peribacaları, vadiler ve doğal kaya oluşumları arasında yapılan at ve ATV turları ile sıcak hava balonculuğuna yamaç paraşütü de ekleniyor.

Bölge turizmine çeşitlilik katmak amacıyla bir grup girişimci tarafından yaklaşık bir yıldır yamaç paraşütü deneme uçuşları yapılıyor.

Kapadokya'daki çeşitli tepelerin zirvesinden süzülen yamaç paraşütleri, mart ayında yeni turizm sezonunun başlamasıyla sıcak hava balonlarından sonra turistlere bölgeyi kuşbakışı izleme imkanı sunacak.

Yamaç paraşütü pilotu Fatih Yılman, bölgede sıcak hava balonculuğunun yanı sıra turistlere farklı uçuş deneyimi sunmak için çalışma yürüttüklerini söyledi.

Bölgeyi ziyarete gelen turistlere alternatif aktivite sunulmasının, Kapadokya'yı daha çok tercih edilir hale getireceğini vurgulayan Yılman, sıcak hava balonculuğuna gösterilen yoğun ilginin yamaç paraşütünde de geri kalmayacağına inandığını belirtti.

Yılman, "Kapadokya’ya yamaç paraşütünü farklı bir aktivite olarak kazandırmak için çalışma yapıyoruz. Bir yıldır bölgedeki birçok tepede deneme uçuşları yaptık. Şimdi ise turistik amaçlı uçuşlar için çaba gösteriyoruz. Turizm amaçlı bu aktiviteyle Kapadokya'ya değer katmak istiyoruz." dedi.

"Sorun yaşanmadan festival organize edilebilir"

Bölgede yaygınlaşmaya başlamasıyla yamaç paraşütüne meraklı sporcuların davet edilerek festival düzenlemeyi planladıklarını aktaran Yılman, Kapadokya'nın altyapısının ülke geneli ve yurt dışından gelecek yüzlerce paraşütçü için yeterli olduğunu, sorun yaşanmadan festival düzenlenebileceğini anlattı.

Yılman, şöyle konuştu:

"Binlerce yıllık tarihi ve kültürel değerlerin yanı sıra coğrafi açıdan eşi olmayan Kapadokya semalarında paraşütle uçmak farklılık oluşturacaktır. Yurt içi ve yurt dışından paraşütle uğraşanlar zamanla buraya akın edecektir, bu kapsamda festival düzenlemeyi de hedefledik. Turistler yaptığımız deneme uçuşlarımızı görüyor ve talepte bulunuyor. Sıcak hava balonculuğu bölgede iki balonla başlamıştı, şimdi her gün yüz ayrı balon uçuş yapıyor. Yamaç paraşütü de bölgeye farklı bir renk ve heyecan katacaktır."

Ürgüp’teki Topuz Dağından deneme uçuşlarına devam eden yamaç paraşütü pilotu Mevlüt Atmış da bölge turizmine farklılık katmak için çalıştıklarını belirterek, "Kapadokya’da peribacaları üzerinde uçmak muhteşem bir duygu." diye konuştu.

Atmış, yamaç paraşütü için beklediklerinden daha yoğun ilgi görmeye başlandığını dile getirdi.

Turizm acentalarının Kapadokya'da yamaç paraşütü aktivitesinin başlatılması yönünde kendilerine teklif iletildiğini aktaran Atmış, "Potansiyel var, turizm acentalarından talep geliyor." dedi.

Atmış, sıcak hava balonlarının rüzgarlı havalarda uçamadığını, yamaç paraşütünün ise her türlü hava koşulunda uçuş gerçekleştirme kabiliyeti olduğunu ifade ederken, bu aktivite sayesinde Kapadokya'da havacılıkla bağlantılı turizmin 365 güne yayılabileceğini de sözlerine ekledi.

Etiketler