Kayseri'de hedef 25 bin istihdam

Kayseri, istihdam seferberliği kapsamında 25 bin kişiye iş imkanı sağlayacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Arzu BAĞCI

KAYSERİ - Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Şubat ayı meclis Toplantısı Kayseri Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ahmet Ayçiçek'in katılımı ile gerçekleşti. 'Çalışma Hayatında Milli Seferberlik' konusuna değinen Ayçiçek, "İstihdam seferberliği kapsamında Türkiye genelinde hedef 1 buçuk milyon. Bizim Kayseri'ye hedefimiz 25 bin" dedi. Meclis toplantısında konuşan KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi ise, program kapsamında istihdam yapmaya ve milli seferberlik ruhuyla hareket etmeye söz verdiklerini kaydetti.

'Çalışma Hayatında İstihdam Seferberliği' kapsamında istihdam yapmaya ve bu milli seferberlik ruhuyla hareket etmeye söz verdiklerini kaydeden KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi sözlerine şu şekilde devam etti:

"Bugün ana gündem maddemiz, istihdam seferberliği. Tüm olumsuzluklara rağmen üretmeye ve büyümeye çalışıyoruz. Ülkemizde artma eğilimi olan işsizlik rakamlarını geriye çekmek için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın başlatmış olduğu 'istihdam seferberliğinde' Kayseri olarak her türlü desteği vereceğimize söz verdik. 7 Şubat 2017'de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve 12 bakanımız, TOBB başkanımız ile 'Çalışma Hayatında Milli Seferberlik' başlığıyla bir program açıklandı. Orada da bölgeler adına her birimiz istihdam yapmaya ve bu milli seferberlik ruhuyla hareket etmeye sizler adına söz verdik. 31 Aralık 2016 tarihindeki mevcut çalışanların üzerine alınacak her bir yeni eleman için işletmeler sadece net asgari ücret olan bin 404 lira ödeyecek 774 TL civarındaki sigorta primi ve vergiyi devlet ödeyecek. Bu arada mobilya sanayisi için yapılan KDV indirimi, elektrikli ev aletleri için yapılan ÖTV indiriminin istihdama çok katkısı olacağına inanıyoruz. Bunun da emarelerini görüyoruz. Elektrikli ev aletleri için ÖTV indirimi ve mobilyadaki KDV indiriminin kalıcı hale getirilmesinin Kayseri sanayisi ve istihdamı için çok önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu vergilerden oluşacak kayıpların kurumlar ve gelir vergisi olarak telafi edileceğini düşünüyoruz. Bir taraftan istihdamı artırmak için devletimiz elini taşın altına koyarken, bir taraftan da istihdam yapmak isteyen sanayicilerimiz eleman bulamadıkları şikayetiyle bizlere geliyorlar. Buradaki en büyük sıkıntının özellikle genç neslin devlet dairelerinde çalışmak için azami gayret göstermeleri. Ama şunu bilmek lazım ki sanayisi olmayan hiçbir ülkenin uzun vadeli ayakta kalma şansı yok. Dolayısıyla biz sanayiciler olarak üzerimize düşen ne ise, sanayinin bu ülkenin olmazsa olmazı olduğunu biraz daha iyi anlatmamız gerekiyor" şeklinde ifade etti.

"Kayseri'de hedef 25 bin istihdam"

İstihdam seferberliği kapsamında Kayseri'de hedeflerinin 25 bin olduğunu dile getiren Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ahmet Ayçiçek ise, "Geçen Ocak ayı içerisinde Ankara'da yaptığımız toplantıda sayın bakanımız projeleri anlattı ve uygulamaya geçtik. En önemlisi artı istihdam. Türkiye genelinde Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi hedef 1 buçuk milyon. Bizim Kayseri'ye hedefimiz 25 bin. Daha önceki teşviklerin yanına 773 liralık bir katkı daha sağlanıyor. Bu da bir yıl süreyle devam edecek" diye konuştu.

Toplantıda sunum gerçekleştiren Çalışma ve İş Kurumu personellerinden Nayil Coşkun da milli seferberlik kapsamında büyükannelere verilecek olan destek başvurularının sona erdiğini vurgulayarak, "Çalışma hayatında milli seferberlik kapsamında yürütülen faaliyetlerden bir tanesi olan büyükanne projesi. Burada 425 lira bir destek sağlayacağız. Kayseri'de başvuru yaklaşık olarak bin kişiyi bulmuştu, bunlar değerlendirilerek 500 kişiye 12 ay süreyle destek sağlanacak" şeklinde konuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir