“Kendi enerjimizi cari açık vermeden üretebilmek istiyoruz”

BTSO Enerji Konseyi tarafından BUTGEM ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye’nin Enerji Çözümleri Çalıştayı ve Paneli; Enerji Problemi ve Türkiye başlıklı ilk oturumla başladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Zehra ORUÇ

BURSA - Çalıştayın açılış töreninde konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Osman Nemli, Türkiye’nin cari açığında enerji sektörünün payının büyüklüğüne dikkati çekerek, “Elektrik e doğalgaz sektörleri ekonomiye 36 milyar dolarlık katma değer yaratıyor, 820 bin kişiye de istihdam sağlıyor. 2016’da gerçekleşen cari açıktaki enerji ithalatının payı yüzde 74 seviyesindeydi. Orta gelir tuzağından kurtulmanın birinci şartı enerjide dışa bağımlılığın azaltılması. Bunun için de enerjinin verimli kullanılması, yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanılması, enerji teknolojilerinin ve yetkin insan kaynağının geliştirilmesi gerekmektedir” dedi. Nemli, oda olarak yeşil Bursa ile sanayi kenti Bursa’yı birlikte geleceğe taşımak amacıyla Yeşil Büyüme projesini ortaya koyduklarına değindi.

“Yenilenebilir enerjiye dünya ile aynı anda entegre olmaya çalışıyoruz”

BTSO Enerji Konseyi Başkanı Erol Dağlıoğlu da, Bursa’daki sanayi potansiyelini değerlendirmek hedefiyle oluşturdukları kümelenmenin bugün URGE statüsüne geçtiğini belirterek, “Yenilenebilir enerji makinelerinin imalatını Bursa’da gerçekleştirebilmek istedik” dedi. Türkiye’nin fosil yakıtlar alanında fakir bir ülke olduğuna dikkati çeken Dağlıoğlu, “Yenilenebilir enerjiye dünya ile aynı anda entegre olmaya çalışıyoruz. Ancak yenilenebilir enerji makinelerimizi ve servis hizmetini yurtdışından alıyoruz. Dolayısıyla enerji ithalatından çıkıyor olsak da makine ve servisi ithal ediyoruz. Amacımız kendi enerjimizi cari açık vermeden üretebilmek” ifadelerini kullandı.

BTSO Enerji Verimliliği Merkezi ve Model Fabrikaya teknik gezi

Türkiye’nin Enerji Çözümleri Çalıştayı ve Panelinin ilk oturumunda ‘Enerji Problemi ve Türkiye’ konusu masaya yatırılırken, ikinci oturumunda ‘Enerji Teknolojileri ve İnovasyon Kültürü’ konusu tartışıldı. BTSO Enerji Verimliliği Merkezi ve Model Fabrikaya teknik gezi düzenlenmesinin ardından devam edecek çalıştayın üçüncü oturumunda, ‘Sürdürülebilir Yaklaşımlar ve Çevre’ konusu ele alınacak. Etkinlik, ‘Enerji Verimliliği ve Çözümler’ başlıklı panel ile sona erecek.

Etiketler