“Konya’nın üretiyor olması gıda güvenliği açısından çok önemli”

Türkiye’de buğdayın yüzde 10’unu Konya’nın ürettiğini belirten Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Bu yıl özellikle Ukrayna-Rusya savaşından sonra oluşan durumda Konya’nın üretiyor olması, Türkiye’nin gıda güvenliği açısından çok önemli.” diye konuştu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Burcu SUNA / KONYA

Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Çumra’da buğday hasadında çiftçilerle bir araya geldi. Çumra Belediye Başkanı Recep Candan ile birlikte buğday hasadına katılan Başkan Altay, ülke ve dünya tarımıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Konya’da vatandaşların yoğun bir çalışma sonunda harman yaptığını belirten Altay, “Konya üreten bir şehir. Konya Ovası Türkiye’deki birçok gıda ürününün yetiştiği yer. Şu anda Çumra’da buğday hasadındayız. Bu yıl yağışların iyi olması nedeniyle bereketli bir yıl geçiyor. Ama en önemlisi de fiyatlar çok iyi.” diye konuştu.

“Türkiye tüm dünyanın hayranlıkla izlediği bir yol üstlendi”

Türkiye’deki buğdayın yüzde 10’unu Konya’nın ürettiğine dikkat çeken Altay, “Özellikle bu yıl Ukrayna-Rusya savaşından sonra oluşan durumda Konya’nın üretiyor olması Türkiye’nin gıda güvenliği açısından çok önemli. Bir taraftan Türkiye ciddi bir üretim yapıyor, Konya üretim yapıyor bir taraftan da uluslararası manada özellikle savaşla ortaya çıkan durumda Türkiye tüm dünyanın hayranlıkla izlediği bir rol üstlenerek Ukrayna’daki tahılın tüm dünyaya ulaştırılmasıyla ilgili bölgesel bir güç olarak İstanbul merkezli bir çözüm üretiyor.” dedi.

Büyükşehir olarak özellikle Konya’da tarımın geliştirilmesi için ciddi çaba sarf ettiklerini söyleyen Altay, “En önemli amacımız kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın gelirini artırmak. Onun için fidan ve fide desteğinde bulunuyoruz. Ekipman desteğinde bulunuyoruz. Sulama projeleri yapıyoruz. Bunun da neticesini alıyoruz. Üreten tüm çiftçilerimize ülkemiz adına dünya adına teşekkür ediyoruz. Tüm dünyanın şu anda en önemli problemi gıda güvenliği ve gıda arzının sürekliliği. Konya bu manada ürettikçe inşallah Türkiye’de gıda ile ilgili herhangi bir sorun olmayacak. Tüm çiftçilerimize bol kazançlı ve bereketli bir dönem diliyorum.” ifadelerini kullandı.