Mersin'de yer fıstığı hasadına başlandı

Kilosu kalitesine göre 3 ila 5 lira arasında değişen yer fıstığı üreticisini sevindirdi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

MERSİN - Silifke ilçesinde hasadına başlanan yer fıstığının kilogramının toptan 3 ila 5 lira arasında alıcı bulması üreticiyi memnun etti. 

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, yaptığı açıklamada, bu yıl bin 800 dönüm alandan 450 ton yer fıstığı hasadının yapılmasını beklediklerini söyledi. 

Genellikle Osmaniye ve çevresinde ekilen yer fıstığının uygun iklim ve toprak yapısı sayesinde Silifke'de de yetiştirildiğini aktaran Can, ürünün yaş olarak üreticilerden kilogramının kalitesine göre 3 ila 5 lira arasında alındığını bildirdi. 

Bazı üreticilerin ise daha yüksek fiyatlardan satmak için fıstığı kuruttuğunu anlatan Can, "Yer fıstığı yüksek verimi ve fiyatıyla üreticisini sevindiriyor" dedi. 

İlçedeki organize sanayi bölgesinde yer fıstığı işleme tesisi bulunan Mustafa Yıldırım ise üreticiden aldıkları fıstıkları tesislerinde kalitesine göre boy boy ayırdıklarını kaydetti. 

Gerek makinalar yardımıyla gerekse işçiler tarafından işlenen fıstıkları gelen talebe göre Türkiye'nin değişik illerine gönderdiklerini ifade eden Yıldırım, hem üreticinin hem de kendilerinin verimden mennun olduklarını söyledi. 

Etiketler