Ruanda Büyükelçisi KSO'yu ziyaret etti

KSO Başkanı Kütükcü: “Ruanda ile karşılıklı ticareti artırmak için her türlü çalışmayı yapmaya hazırız”

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

YILIDZ DOĞRUER YEMİŞ

KONYA- Ruanda Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza, Konya Sanayi Odası’nı ziyaret ederek Başkan Memiş Kütükcü ile görüştü. Ziyarette Ruanda ile Türkiye arasındaki 30 milyon dolarlık karşılıklı ticaretin gerçek potansiyeli yansıtmadığının altı çizildi. 

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade eden Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, ülke genelinde olduğu gibi Konya ile Ruanda arasındaki karşılıklı ticaretin de artırılması gerektiğine dikkat çekerek, “Konya, Ruanda’nın hemen her ihtiyacına karşılayabilecek bir üretim şehri. Başta tarım makineleri sektörümüz olmak üzere, gıda, otomotiv endüstrisi, ayakkabı gibi pek çok alanda Ruanda ile ortak bir zeminde buluşarak, işbirliğimizi geliştirebiliriz. Konya Sanayi Odası olarak Ruanda ile ülkemizin ve şehrimizin karşılıklı ticaretini artırmak için her türlü çalışmayı yapmaya hazırız” şeklinde konuştu. 

Konya’nın yıl içerisinde önemli fuarlara ev sahipliği yaptığını ifade eden Kütükcü,  Ruandalı işadamlarını önümüzdeki yıl düzenlenecek Konya Tarım Fuarı’na davet etti. 

Büyükelçi olarak Konya ile Ruanda’nın ticari işbirliğini artırmanın kendi görevleri arasında yer aldığını belirten Williams  Nkurunziza, “Konya, gelişmiş bir sanayiye sahip. Ruanda da bir tarım şehri. İşbirliklerimizi bu alanda artırabiliriz. Konyalı sanayiciler Ruanda’da, paketleme makinaları, sebze, meyve ve besin işleme makineleri gibi sektörlerde yatırım yapabilirler. Ayrıca tarım makinaları sektörünüz çok gelişmiş. Bu alanda da işbirliğimizi geliştirmek istiyoruz” dedi.  

Etiketler