“Soğutma tesisi 390 bin konutun saatte harcadığı kadar su harcayacak”

Gemlik'te bir kimya sanayinin kurmak istediği 'derin deşarj soğutma' tesisi için Gemlik Kent Konseyi ve Gemlik Duyarlılılık Derneği öncülüğünde bilgilendirme toplantısı yapıldı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA (DÜNYA) - Cemil Meriç Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa çok sayıda; STK, dernek, su ürünleri kooperatifi ve balıkçı katıldı. Soğutma tesisinin vereceği zararlara değinilen toplantıda Gemlik Körfezindeki canlı yaşamının da tehlikede olduğu belirtildi.
Toplantıda ilk konuşmayı Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan yaptı. Sertaslan konuşmasında derin deniz deşarjının tehlikelerinden bahsederken, Gemlik'te yatırım yapılmasına ve katma değer sağlayacak fabrikalara kesinlikle karşı olmadıklarını belirtti. Kimya Sanayi Fabrikasının Çevresel Etki Değerlendirme toplantısının yaptığı yere dikkat çeken Başkan Sertaslan, "Çevresel etki değerlendirme toplantısı biz göreve gelmeden önce ilçemiz sınırları içerisinde kuş uçmaz, kervan geçmez yerde ve sadece meslek erbaplarının gittiği serbest bölge civarındaki TIR kooperatifinde yapılmış. Kenara köşede yapılan böyle toplantıların sonunda ben iyi bir şey çıktığını hiç görmedim" dedi.

Saatte 396 bin konutluk su

Başkan Sertaslan, bahsi geçen kimya fabrikasının derin deniz deşarjının saatte 5500 metreküp su dönüşümü yapacağını ifade ederken bunun 396 bin konutun bir saatte harcadığı suya denk geldiğine dikkat çekti. Fabrikanın Gemlik Körfezi'nden boruyla filtre içerisinden geçirmek suretiyle suyu soğutacağını belirten Başkan Sertaslan, suyun bırakıldığı yerde 10 derecelik, tüm körfezde ise yaz aylarında bir kış aylarında ise iki derecelik su sıcaklığı artışı olacağını bunun firmanın verdiği ÇED raporunda yazılı olduğunu da sözlerine ekledi.

“Gemlik Körfezi; İzmit Körfezi'nin ve Haliç'in 20 yıl önceki hali olabilir"

Adı geçen firmanın buna benzer tesislerin daha önce de yapıldığı iddia ettiğini belirten Başkan Sertaslan, " Gemlik Körfezi'nde böyle bir tesisin başka bir örneği yok, körfezdeki sıcaklık artışından sonra ne olacak? Bu işlerin uzmanı olan hidrobiyolog ziyaretimize geldi. Suyun sıcaklığı arttığı andan itibaren o sıcaklıkta yaşama şansı bulacak olan dominant karakter, geri kalan bütün canlıların yaşamını yok edecek olduğunu ve bunun deniz suyu renginde yoğunluk artışı ile beraber bir koyulaşmaya sebep olacaktır. Gemlik Körfezi; İzmit Körfezi'nin ve Haliç'in 20 yıl önceki hali olabilir. O hidrobiyoloğun bütün tezleri doğru olmayabilir. Bu şirketin ÇED raporunda belirttiği bütün sözler de doğru olabilir fakat bu tesis işletilmeye başlar ise ve şirket değil de biz haklıysak bunu geriye döndürmek mümkün mü sorusuna cevap aramamız lazım " diye konuştu.

"Bize Karadeniz'i örnek gösteriyorlar"

Firmanın kurulduğu günden bu yana ilk kez gazetelere tam sayfa ilan verdiğini ifade eden Başkan Sertaslan, "Gemlik kamuoyunun körfeze sahip çıkmazsa ve endişelerimizde haklıysak geri dönülmesi mümkün olmayacak bir süreç çok yakında başlayacak. Eğer kamuoyu ayağa kalkmaz, eğer kamuoyu bu işin karşısında durmazsa başımıza ne geleceğini kestiremeyiz, raporla falan olmaz bu işler. Karadeniz'de var diyorlar, Karadeniz ile Gemlik Körfezi bir mi? Ben elimden ne geliyorsa mücadele etmeye devam edeceğim" şeklinde konuştu.

Son yıllarda balık çeşidi azaldı

Gemlik Duyarlılık Derneği Başkanı Cemal Küçük ise, Balıkçıların radardan kontrol ettiğini, balıkların sıcaklık bir derece artmasıyla bile yer değiştirdiğini bu nedenle Gemlik Körfezi'nin sığ bir deniz olduğunu belirtirken, "Gemlik'te balık çeşidi son yıllarda iyice azaldı. Balık çeşidimizi, mikro organik canlılarımızı tehlikeye atıyoruz. Bu firmalara ses çıkarılmadığı için Gemlik’te yaşanan kanser artışına dikkat çekmek istiyoruz. MKS konusunda yakında eylem yapacağız, herkesi de bu eyleme bekliyoruz” dedi.

Etiketler