Yabancı turist Pamukkale'den vazgeçmiyor

Geçtiğimiz yıl 2 milyon turistin ziyaret ettiği Pamukkale'yi en fazla Almanlar tercih ediyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye'nin en çok turist çeken ören yerlerinden olan Pamukkale'ye yabancı turistlerin ilgisi devam ediyor. Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, "beyaz cennet" olarak adlandırılan Pamukkale'yi geçen yıl 2 milyon turistin ziyaret ettiğini, önceki yıla göre küçük bir düşüşün yaşanmasına rağmen Uzakdoğulu turist girişinde hareketliliğin yaşandığını belirtti.Özellikle Ortadoğu'daki savaş ve terör saldırıları sonrası turist girişinin bıçak gibi kesileceği yönündeki beklentilerin doğru çıkmadığını, düşüşler görülse de turistlerin Türkiye ziyaretinden vazgeçmediğini aktaran Şen, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın özellikle Avrupa'da çok yoğun bir çalışma içinde olduğuna dikkat çekti. 

Türk turizmi için bu sorunun gelip geçici olduğunu, terör saldırılarının Avrupa'nın göbeğindeki kentlerde önde gelen turizm merkezlerinde de yaşandığına işaret eden Şen, dünya turizm pazarında bir düşüşün öngörüldüğünü, Türkiye için önemli olanın ortalama düşüşün üzerinde bir performans sergilemek olduğunu dile getirdi.Şen, şöyle konuştu:

"Ülkemize gelen misafirlerimizin burnu bile kanamadan tekrar ülkelerine dönmesi bizim önceliğimiz. Zaten Türkiye, yıllardır turizmde en güvenilir ülkeler arasında yer almaktadır. Bu, yıllardır böyle gerçekleşmektedir. Tüm ülkelerde münferiden gerçekleşen olaylar emsal alınmamalıdır. Son yaşanılan olayları da biz münferit olarak görüyoruz. Pamukkale bölgemizde de şimdiye kadar hiçbir olay yaşanmamıştır, bundan sonra da yaşanacağını düşünmüyoruz."

En fazla Almanlar geliyor

Murat Şen, Avrupa ülkeleri arasında Türkiye'yi en çok ziyaret eden ülkenin Almanya olduğunu, Pamukkale'yi tercih eden Almanlar'ın da yaşanan terör saldırılarına rağmen durumun korkutucu boyutta olmadığını düşündüğünü ve tatil planlarını iptal etmediğini bildirdi.Şen, "Zaten 2015 yılına baktığımız zaman Pamukkale'ye ziyaretlerini en fazla artıran ülke Almanya. 2016 yılında da yapılan çalışmalarla Alman turistlerin sayısının artacağını, bölgemizi ve ülkemizi tercih edeceklerini düşünüyoruz. Çünkü en iyi servisi, hizmeti veren, en uygun fiyatlı ülkeler arasında biz bir numarayız ve bu alışkanlıklarını kolay kolay değiştireceklerini beklemiyoruz" diye konuştu.Unesco Dünya Miras Listesi'nde yer alan Pamukkale'yi ziyaret eden turistlerden Alman Jackeline Müller ise 31 Ocak'tan bu yana Türkiye'nin çeşitli yerlerini ziyaret ettiğini ve Pamukkale'yi çok beğendiğini belirtti.Müller, "Burada çok keyifli zaman geçiriyorum. Türkiye'yi tavsiye etmeye devam edeceğim. İnsanlar çok candan davranıyorlar ve burada güven içerisindeyiz" dedi. Türkiye'yi 7'inci kez ziyaret ettiğini anlatan Fransız Olivier Vanderborght da Türkiye'de çok mutlu olduğunu ifade etti.Türk insanının yardımseverliği ve misafirperverliğinden çok etkilendiğini dile getiren Vanderborght, şöyle konuştu:"Beni Pamukkale'ye çeken ise termal suyu, havuzu ve kültürüdür. Burada her anın tadını çıkarıyoruz. Burada kendimizi güvende hissediyoruz ve herhangi bir sorun görmüyorum. Gönül rahatlığı ile Türkiye'ye gelebilirler."

Bu konularda ilginizi çekebilir