143 milyar doların 100 milyar doları mobil oyunlara

App Annie verilerine göre, geçen yıl mobil uygulamalara harcanan 143 milyar doların 100 milyar doları mobil oyunlardan oluştu. Bu yıl ise mobil oyunlara 120 milyar dolarlık harcama bekleniyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

App Annie tarafında gerçekleştirilen 2021 Mobil Oyun Durumu araştırmasına göre, tüketiciler 2020 yılında mobil uygulamalara 143 milyar dolar harcadı. Bu tutarın 100 milyar doları mobil oyunlar için harcandı. iOS ve Google Play'de harcanan her bir doların 70 senti oyunlara ait.

Araştırmaya göre, geçen yıl tüm mobil uygulama indirmeleri içinde mobil oyunların oranı yüzde 36 olarak gerçekleşti. Bu oran, toplamda 80 milyar indirme işlemine karşılık geliyor. Mobilde günlük geçirilen zaman kullanıcı başına 4,2 saat. Oyun başında geçirilen zamanda bir önceki yıla göre yüzde 20’lik artış mevcut.

"Bu yıl yüzde 20 daha fazla harcayacağız"

Raporu değerlendiren IFASTURK Eğitim, Ar-Ge ve Destek Kurucusu Mesut Şenel, bu yıl mobil oyun pazarının elde edilen gelir artışı bakımından birçok sektörü geride bırakacağını söyledi. Yapılan harcama tutarlarının mobil oyunların dikkate değer yükselişini doğruladığını belirten Şenel, "2021’de mobil oyunlara 120 milyar dolardan fazla harcama yapılacağı beklentisi, pazarın 2020'ye göre yüzde 20 daha fazla büyüyeceğini gösteriyor. Mobil oyunların konsol, bilgisayar ve diğer oyun sektörlerinin toplamından yüzde 50 daha büyük bir hacmi bulunuyor. Mobil oyun alanında üretim yapmak isteyen girişimcileri devlet destekleri, hibeler ve teşvikler konusunda destekleyerek markalaşma yolunda ilerlemelerine katkıda bulunuyoruz.” dedi.