Beyaz eşya satışları eylülde %7 arttı

Sektörün iç satışları eylülde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artış kaydetmesine rağmen, ocak-eylül dönemindeki daralma yüzde 10 oldu. Beyaz eşya, iç pazardaki daralmayı ihracatla dengeledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Selenay YAĞCI

Uzun süreden bu yana iç pazarda daralma yaşayan beyaz eşya sektöründe eylül ayı satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artış kaydetti. Artış, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 37’lik daralmanın üzerine gelen baz etkisinden kaynaklandı. Bu yıla ilişkin kümülatif satışlarda ise ağustosta yüzde 12 olan daralma, eylülde yüzde 10’a geriledi.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) sektörün ilk 9 aylık verilerini açıkladı. 6 ana ürün grubunda satışlar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10 daralarak 5,3 milyon adete geriledi. Sektör iç pazardaki daralmayı ihracatla dengeledi. İhracat ilk 9 ayda yüzde 1 artarak 15,9 milyon adet olurken, üretim yüzde 2,5 düşüşle 18 milyon 348 bin oldu. Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre

satışlar yüzde 7 artarken, ihracat yüzde 2 oranında düşüşle 2,2 milyon adete geriledi. Eylülde geçen yıla göre, derin dondurucu satışlarında yüzde 135, kurutucu satışlarında da yüzde 107 oranındaki artışlar dikkat çekti.

“Avrupa pazarı daralıyor”

Sektörün, iç pazardaki daralmaya karşın yüzde 75 oranındaki güçlü ihracatı sayesinde üretim kapasitesini koruduğunu ve ifade eden TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer, “Ancak uluslararası rekabet gücümüzü koruyabilmek için üretim ve Ar-Ge teşvikleri, vergi muafiyetleri gibi bazı düzenlemelere ihtiyaç var” dedi.

Ağırlıklı olarak AB ülkelerine ihracat yaptıklarına işaret eden Dinçer, “Bu pazarlarda da daralma söz konusu. Bu sebeple ihracatta yeni atılımlar yapacağız. Afrika öncelikli olmak üzere pazar ağırlığımızı değiştirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Dinçer, beyaz eşya sanayi üretiminin ekonomik dalgalanmalardan dayanıklı tüketim grubunun geneli kadar etkilenmediğine dikkat çekti ve “Beyaz eşya ihracat hacmimiz 2018 sonu itibariyle yaklaşık 20 milyon adet seviyesine ulaştı. Ar-Ge teşvikleri sektörün dönüşümü ve rekabet gücünü artırması yolunda önemli bir destek olacak” dedi.

Yeni enerji etiketi 23 milyar TL tasarruf getirecek

Avrupa Birliği’nin yeni enerji etiketi uygulaması 2021’de yürürlüğe girecek. TÜRKBESD Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Özkadı bu konuda şunları söyledi: “Yeni enerji etiketi uygulamasına geçiş 2030 yılına kadar Türkiye’de konutlardaki elektrik faturalarında 23 milyar TL tasarruf sağlayacak. Karbon salımını da 14 milyon ton azaltacak. Yeni enerji etiketine geçiş sürecinde desteğe ihtiyacımız var. Beklediğimiz destekleri yetkililere ilettik, gelişmeleri takip ediyoruz. Maliyeti daha yüksek olan enerji verimli ürünlerle ilgili teşvikler sağlanması da bu süreçte önemli bir adım olur.”

Etiketler