BMD üyesi markalarda ciro, yüzde 30 arttı

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) üyesi işletmelerin 2022 yılı Mart ayı cirosu, bir önceki aya göre ortalama yüzde 30 oranında artış kaydetti.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Gıda dışı perakende sektöründe 2022 yılı Ocak ayında tahminlerin üzerinde daralan cirolar, yılın ilk çeyreği bitmeden büyük ölçüde toparlandı. Birleşmiş Markalar Derneği’nin (BMD) üyeleri arasında yaptığı ankete göre cirolar martta, şubata göre ortalama yüzde 30 artış gösterdi.

Anket sonuçlarını değerlendiren BMD Başkanı Sinan Öncel, mart ayı ile birlikte salgında iki yılı geride bıraktıklarını anımsatarak, cirolardaki artışa rağmen markaların, adet satışlarında henüz COVID-19 öncesindeki rakamlara ulaşamadığını bildirdi.

Cirolardaki artışın iki temel nedeni olduğunu aktaran Öncel, şunları kaydetti: "Birincisi, maliyetlere bağlı olarak fiyatlar artıyor. İkincisi ise turist alışverişi. TL değer kaybettiği için Türkiye'de fiyatlar yabancılar açısından çok cazip. Mart sonuçlarını henüz bilmiyoruz ama ilk 2 ayda ülkemizi ziyaret eden turist sayısı geçen yıla göre yüzde 169 artarak 2 milyon 823 bine ulaştı. Gözlemlerimiz ve turistlerin ziyaret ettiği mağazalarda elde edilen cirolar, martta da yabancıların yoğun alışveriş yaptığını gösteriyor."

Bu yıl markalar açısından turist alışverişinin hayati önem taşıdığını vurgulayan Öncel, son yıllarda Türkiye'de kartlı harcamalarda yüzde 8 olan yabancı payının, yüzde 10'un üzerine çıkabileceğini bildirdi.

"Gıda yardımı vergiden muaf tutulsun"

Sinan Öncel, markaların bir yandan maliyetleri fiyatlara yansıtmamak için karlarından fedakarlık ederken, diğer taraftan da çalışanların özellikle gıdaya erişimlerini kolaylaştırmak için çözüm yolları aradığını vurguladı.

Personelin haklı olarak yemek ücretlerinin azlığından şikayet ettiğini kaydeden Öncel, "Günlük yemek ücretinin halen 36,72 TL'lik bölümü vergiden muaf tutuluyor. Bu tutarın en az 60 TL'ye çıkarılması hem çalışanlarımızı hem de firmalarımızı rahatlatacak. Ayrıca, yıl içinde firmaların personele yaptığı gıda desteklerinin de vergiden muaf tutulması gerektiğini düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.