18 °C

Bursa, raylı sistemlerde büyük avantaja sahip

Otomotiv ve makine sanayinde Türkiye’nin önemli üretim üssü olan Bursa, raylı sistemler alanında da gücünü hissettirmeye başladı. BTSO Başkanı İbrahim Burkay, “BTSO olarak Ur-Ge, kümelenme, alım heyeti ve yurtdışı programlarımızla küresel ölçekte marka değerini artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Bursa, raylı sistemlerde büyük avantaja sahip

Otomotiv, tekstil ve makine başta olmak üzere farklı sektörlerde önemli potansiyele sahip olan Bursa’nın; savunma, havacılık, raylı sistemler ve kompozit gibi sektörlerdeki dönüşümüne liderlik eden projeler yürüttüklerini belirten Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, kentin mevcut üretim yeteneği, nitelikli insan kaynağı ve hedefleriyle Türkiye ekonomisinin de liderliğini üstlendiğini söyledi.

Ur-Ge faaliyetleri kapsamında raylı sistemler sektörüne ilişkin şimdiye kadar Brezilya, Avusturya, Arjantin ve Almanya’da iş programları gerçekleştirdiklerini, 2017 ve 2018 Endüstri Zirvesi’nde de önemli alıcıları Bursalı firmalarla buluşturduklarını kaydeden Burkay, “Türkiye ekonomisinin lokomotif şehri Bursa, ilk yerli tramvayı üreterek, sektördeki potansiyelini gösterdi ve raylı sistemlerde örnek projelerle güçlü potansiyelini ortaya koymayı başardı. Ur-Ge projemizle firmalarımıza yeni bir vizyon kazandırdık. Proje katılımcısı firmalarımızın gayretleriyle Bursa’yı raylı sistemler sektöründe uluslararası bir marka haline getireceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Burkay, Bursa’nın raylı sistemler alanındaki hedeflerini, “Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin ana tedarikçilerinden biri olmak, 2023 yılına kadar Bursa’yı, Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın raylı ulaşım sistemlerinde teknoloji ve üretim merkezi haline dönüştürmek” şeklinde açıkladı.

“Türkiye’nin teknoloji üretim merkezi olacak”

BTSO olarak hayata geçirdikleri projelerle Bursa’yı Almanya’nın teknoloji üreten merkezi Baden-Württemberg gibi birçok mükemmeliyet, Ar-Ge ve tasarım merkezleri gibi farklı disiplinlerinin yer aldığı bir bölge konumuna yükseltmeyi hedeflediklerini belirten İbrahim Burkay, “Amacımız Bursa’yı her alanda dönüştürmek. Bu noktada BUTEKOM’dan yetkinlik ve dönüşüm merkezi Bursa Model Fabrika’ya TEKNOSAB’tan Ur-Ge projelerine kadar farklı dönüşüm modellerini Bursa’da hayata geçirdik. Bursa’nın güçlü altyapıya sahip olduğu sektörlerdeki potansiyelini stratejik alanlarda da artırmayı istiyoruz. Bu adımlar kentimizin önümüzdeki 50 yılını da şekillendirecek. Bursa iş dünyası olarak Bursa’nın başarı çıtasını hep birlikte zirveye taşımaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Stratejik sektörlerde var olmak zorundayız”

BTSO’nun 20’ye yakın Ur-Ge ve kümelenme grupları ile kent ekonomisine dinamizm kazandırdığını dile getiren İbrahim Burkay, “Üyelerimizin küresel ölçekte her zaman en üst sıralarda yer alarak, etkili bir oyuncu olmalarını hedefliyoruz. Bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz projelerle birlikte ihracatımız 15 milyar gibi rekor seviyeye ulaştı. Kentimiz için stratejik nitelikte olan otomotiv, tekstil ve makine gibi sektörlerde önemli mesafeler katettik. Yürütmüş olduğumuz Ur-Ge projeleri, kümelenme faaliyetleri, model fabrika, Ar-Ge, tasarım ve mükemmeliyet merkezleri ile başta kompozit, savunma, havacılık ve raylı sistemler gibi ileri teknoloji isteyen sektörlerimizin de ihracattaki başarımıza katkı sağlamalarını hedefliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Bursa’da mevcut mekansal planlamada sanayiye ayrılan 11 bin kilometrekarelik alanın, toplam yüzölçümü içinde binde 8’lik paya sahip olduğunu aktaran İbrahim Burkay, şöyle devam etti: “Buna karşın sanayimizin kent ekonomisine sağladığı katma değer yüzde 46’ya ulaşıyor. AB ülkelerinde ise sanayi alanlarının payı toplam yüzölçümü içinde yüzde 2.5 iken, sağlanan katma değer yüzde 14 seviyesinde. Almanya’nın toplam yüzölçümünün yüzde 3.5’i sanayi alanına ayrılmış durumda. Sanayimizin kent ve ülke kalkınmasındaki güçlü rolünü daha yüksek refah seviyesi için geleceğe taşımalıyız. Yeni nesil teşvikler, katma değerli üretim ve ihracat hedefleri doğrultusunda gerçekleştirilecek mekansal planlama ülkemize sınıf atlatacak.”