Çin, Türkiye'nin en çok süt ürünleri ihracatı yaptığı 6'ncı ülke oldu

Mayıs ayında aldığı ihracat vizesi ile Çin'e hızlı bir giriş yapan Türkiye süt ürünleri sektörü, beş ayda 7 milyon doları aşkın ihracat gerçekleştirdi. Söz konusu ihracat ile Çin, Türkiye'nin çok süt ürünleri ihracatı yaptığı altıncı ülke oldu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye süt ürünleri sektörü, aldığı vize ile Çin'e beş ayda 6 bin 590 ton süt ürünü satışı yaptı. Sektör, ilerleyen süreçte Çin'e yönelik ihracatını 100 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor.

Türkiye’de süt üreticilerinin süt fiyatlarının seviyesinden dolayı ciddi bir darboğazdan geçtiğinin altını çizen Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, bu süreçte Çin’e ihracat vizesinin çıkmasının ve ihracatın başlamasının ilerleyen dönemde sektöre nefes aldıracağını kaydetti.

Türk süt ürünleri sektöründe dünya standartlarında üretim yapan 54 firmanın Çin’e ihracat izni aldığı bilgisini paylaşan Kızıltan, “Çin’e ihracat izni alan firmalarımız pandemi döneminde dijital ortamda Çinli ithalatçılarla bağlantıya geçtiler. 17 firmamız geçen 5 aylık dönemde 6 bin 590 ton süt ürünleri ihraç etme başarısı gösterdi. Önümüzdeki süreçte ihracat izni olan diğer firmalarımızın da, Çin’e ihracata başlayacağına inanıyoruz. 2020 yılı sonunda Çin’e süt ürünleri ihracatımızın 25-30 milyon dolar bandına gelmesini, sonraki yıllarda 100 milyon dolara ulaşmasını bekliyoruz.” dedi.

Çin, beş ayda altıncı sıraya yükseldi

Süt ürünleri sektörünün 2020 yılının geride kalan sürecinde 254 milyon dolarlık ihracata imza attığını dile getiren Kızıltan, Irak’ın 52,5 milyon dolarlık ihracatla ilk sırada yer aldığını, Suudi Arabistan’ın ise 42 milyon dolarlık Türk süt ürünleri tercih ettiğini belirtti. Kızıltan, Birleşik Arap Emirlikleri’ne 16,8 milyon dolar, Kuveyt’e 13,6 milyon dolar, Mısır’a ise 12,1 milyon dolarlık süt ürünleri ihracatı yapıldığını, Çin’in kısa sürede en çok ihracat yapılan 6'ncı ülke konumuna yükseldiğini söyledi.