9 °C

Demiryolunun küresel devleri, Eskişehir’e geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın desteğiyle Modern Fuarcılık'ın düzenlediği Rail Industry Show Demiryolu Endüstrisi Altyapı ve Teknolojileri Fuarı, küresel pazardaki toplam 500 milyar euro cirolu demiryolu oyuncularını Eskişehir'de yerli sanayiciyle buluşturacak.

Demiryolunun küresel devleri, Eskişehir’e geliyor

Selim ÖZGEN

Uluslararası demiryolu endüstrisinin kamu ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirmeyi amaçlayan Rail Industry Show, Demiryolu Endüstrisi Altyapı ve Teknolojileri Fuarı için geri sayım başladı. Fuar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın desteğiyle 14-16 Nisan 2020’de Modern Fuarcılık’ın organizasyonuyla düzenleniyor. Eskişehir Valiliği, TCDD Taşımacılık AŞ, Ankara Sanayi Odası, Eskişehir Ticaret Odası, Eskişehir Sanayi Odası, Eskişehir OSB, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi, DTD Demir Yolu Taşımacılığı Derneği, ve Raylı Sistemler Derneği etkinliği destekleyen kurumlar arasında.

15 ülkeden 100 yerli ve yabancı firmanın, 3 binden fazla ziyaretçinin katılımıyla gerçekleşecek fuar, yeni iş bağlantılarının kurulması ve mevcut ilişkilerin geliştirilmesi için de zemin oluşturacak. Küresel ölçekte 500 milyar euroluk pazar payına sahip sektörün baş oyuncuları fuarda yer alacak. Türkiye’den ve dünyadan altyapı, üst yapı, teknoloji, güvenlik, elektrifikasyon, sinyalizasyon ve IT firmalarının yanı sıra hafif raylı sistem üreticileri Rail Industry Show’da iletişim halinde olacak.

Projeler finansörlerle buluşacak

Fuardan bir gün önce 13 Nisan’da demiryolu yatırımcıları ve proje sahiplerinin katılacağı bir konferans düzenlenecek. Konferans kapsamında projeler, finansman modelleri ve kaynakları tartışılacak. Konferansta banka, fon yöneticileri, yerli ve yabancı hükümet temsilcileri, yerel yönetimler, proje danışmanlık, sigorta ve hukuk şirketleri de yer alacak. Talebe göre, işbirliği amaçlı birebir toplantılar da organize edilecek. Konferansın ardından, fuarla eş zamanlı olarak sektöre ait spesifik konu başlıklarının ele alınacağı ayrı bir seminer düzenlenecek.

Fuar boyunca yapılacak konferanslarda işin teknolojisi, akademik yanı ve Endüstri 4.0 konuları uzmanlar tarafından ele alınacak. Demiryollarının Türkiye’deki gelişimi, yapılması gerekenler ve 2023 hedefleri de değerlendirilecek konular arasında. Metro yatırımları kapsamında belediyeler için ayrı bir panel hazırlanacak.

Merkez üs Eskişehir

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, fuarın Eskişehir için büyük önem taşıdığını belirterek, şunları söyledi: “Odamızın, Eskişehir Fuar Kongre Merkezi yatırımına karar vermesinin en önemli nedenlerinden biri şüphesiz ki demiryolu endüstrisi. Kalkınma Bakanlığı, bir Anadolu şehrine yönelik en büyük desteği bize sağladı. Demiryolu, havacılık ve seramik kümelerinin lobi gücüne katkı sağlanması, Eskişehir’de oluşacak fuarcılık endüstrisinin en önemli hedeflerinden. Ülkemizin modern sanayine öncülük eden TÜLOMSAŞ ve yan sanayileri, Türkiye'deki demiryollarının tek kesişim noktası Eskişehir’deyken fuarının ilimizde düzenlenmesi çok doğal.”

Bölge stratejik öneme sahip

Modern Fuarcılık Genel Müdürü Moris Revah, Demiryolu Endüstrisi Altyapı ve Teknolojileri Fuarı'yla harika bir iş yapmayı amaçladıkları belirtti. Revah, “Bu önemli organizasyon kapsamında sadece fuar değil, eş zamanlı olarak konferans ve farklı etkinlikler gerçekleştirilecek. Özellikle fuar açılmadan bir gün önce alanında uzman insanlarla demiryolunun finansıyla ilgili çok ciddi bir konferans düzenliyoruz. Küresel ölçekte demiryollarında paranın başında olan finansörler ülkemize gelecek. Bu insanlar gerçekleştirdikleri konferansın ardından firmalarla direkt iletişime geçebilecek” dedi.

Bir ülkenin gelişmişliğini gösteren en önemli kriterin demiryolu ağı olduğunu vurgulayan Revah, şunları kaydetti: “Raylı sistem hem karayolu trafiğini rahatlatıyor hem daha verimli bir taşıma modeli. Bir TIR’a en fazla 25 ton yükleyebilirsiniz ama sadece bir vagona 60 ton yüklemek mümkün. Trende 50 vagon olduğu zaman hesap ortada. Ayrıca demiryolu taşımacılığı denizyolundan yüzde 60, karayolundan da yüzde 80 daha ucuz.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap