21 °C

Eğlence sektörünün geliri 2020'de 140 milyon doları aşacak

8. Uluslararası Eğlence-Etkinlik, Park-Rekreasyon Fuarı ATRAX 2020, 13 Şubat'ta kapılarını açıyor. Yapılan araştırmaya göre, 2009 yılında sektör geliri 16 milyon dolarken, gelir geçen 8 yılda yüzde 700’ün üzerinde arttı. 2020 yılında ise rakamın 140 milyon doları aşması bekleniyor.

Eğlence sektörünün geliri 2020'de 140 milyon doları aşacak

Son zamanların en gözde yatırım alanlarından biri haline gelen hızlı değişikliklerin yaşandığı eğlence sektörü her geçen gün daha fazla büyüyor. Sadece çocuklarla kalmayıp her yaştan insana hitap etmesi sebebiyle dünyanın en çok kazandıran iş kolunda her sektörde olduğu gibi robotik teknolojiler etkisini gösteriyor. Tema parklarda da oldukça popüler olan sistemler, yeni nesil eğlence olarak karşımıza çıkıyor.

Sektörün A’dan Z’ye tüm ilgililerini bir araya getirecek, iş birliklerine de sahne olacak 8. Uluslararası Eğlence-Etkinlik, Park-Rekreasyon Fuarı ATRAX 2020, 13- 15 Şubat tarihlerinde İstanbul Fuar merkezinde düzenlenecek. Fuar eğlence parklarından çocuk oyun gruplarına, jetonlu oyun makinelerinden tırmanma duvarı ekipmanlarına, hareket simülatörlerinden ses ışık sahne sistemlerine kadar son teknoloji inovasyon harikası ürün ve hizmetlere de ev sahipliği yapacak.

İstatistik portalı Statista tarafından yayınlanan ve eğlence sektörünün Türkiye’deki gelişimini ortaya koyan araştırmaya göre, tema park ve eğlence merkezlerinin 2009 yılında 16 milyon dolar seviyesinde olan geliri, 2017 sonunda tahmini olarak 131 milyon dolara yükselmiş durumda. Sektörün geliri, aradan geçen 8 yılda yüzde 700’ün üzerinde artarken, 2020 yılında söz konusu rakamın 140 milyon doları aşacağı tahmin ediliyor.

10 tema parkına yılda 140 Milyon Ziyaretçi

Themed Entertainment Association (TEA) ve AECOM iş birliğiyle hazırlanan Küresel Cazibe Merkezleri ve Ziyaretçi Raporu (The Global Attractions and Attendance Report) araştırmasına göre dünyanın en fazla ziyaretçi çeken 10 tema parkı yılda 140 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap