19 °C

İnşaatçılar 'yeni işler'le moral buldu

İnşaat sektöründe mart ayından bu yana durgun seyreden yeni iş siparişleri seviyesi ağustosta yukarı doğru hareketlendi. İMSAD tarafından yayımlanan raporda sektörün bu artıştan moral bulduğu kaydedildi.

İnşaatçılar 'yeni işler'le moral buldu

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği, Ağustos 2017 Sektör Raporunu yayımladı. Raporda, 2016 yılında başlayan ve inşaat sektörüne ivme kazandıran KDV, harçlarda indirim, düşük faizli konut kredisi gibi desteklerin eylül ayında sona ereceği ve bu desteklerin kesilmesinin sektörü olumsuz etkileyebileceği belirtildi. Desteklerin sürmesi yönünde talep ve beklentilerin olduğu ifade edilen raporda, sektördeki iş aktivitesi açısından desteklerin belirleyici olacağı vurgulandı.

Raporda, "Mevcut inşaat işleri endeksi mart-nisan-mayıs aylarında çok önemli bir sıçrama göstermiş, haziran ve temmuz aylarında ise mevcut işler durağanlaşmıştı. Ağustos ayında ise mevcut inşaat faaliyetleri seviyesi tekrar yükselme göstermiştir. Böylece mevcut işler seviyesi son dört yılın en yüksek seviyelerinde gerçekleşmeye devam etmektedir. Mevsimsellik ile yüksek iş seviyesinin bir süre daha devam edeceği öngörülmektedir" denildi.

Raporda, mevcut inşaat işleri endeksinin aynı üç ayda çok önemli bir sıçrama gösterdiği ancak haziran ve temmuz aylarında durağanlaştığı vurgulanırken, ağustos ayında mevcut inşaat faaliyetleri seviyesinin tekrar yükselme gösterdiği belirtildi. Böylece mevcut işler seviyesinin son 4 yılın en yüksek seviyelerinde gerçekleşmeye devam ettiğinin altı çizilerek mevsimsellik ile yüksek iş seviyesinin bir süre daha devam edeceği öngörüldü.

'Sektöre moral verdi'

İlk çeyrekte mart ayında sıçrama yaşanan yeni iş siparişlerinin, ikinci çeyrekte oldukça durağan bir seyir izlediği bilgisinin yer verildiği raporda temmuz ayında ise bu kez yeni alınan işlerde sınırlı bir gerileme yaşandığı belirtildi ve “Ağustos ayında ise alınan yeni iş siparişlerinde yeniden bir artış yaşandı. Bu artış ile birlikte yeni alınan işlerde ulaşılan yüksek seviyenin sektöre moral verdiği gözlemleniyor. Sonuç olarak, alınan yeni iş siparişleri seviyesi son 4 yılın en yüksek ikinci seviyesine ulaştı” ifadesi kullanıldı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap