24 °C

İnşaatta hedef çift haneli büyüme

İnşaatta hedef çift haneli büyüme

ANKARA – Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, inşaat sektörünün yılın ilk çeyreğinde yüzde 5,9 büyüdüğünü hatırlatarak, "İstikrarın sürmesi halinde inşaat sektörü çift haneli büyüme rakamlarını yakalayabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Koçoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, geçen yılı 'durgun' geçiren sektörün bu yılın ilk çeyreğinde yeniden atağa kalktığını belirtti.

Koçoğlu, inşaat sektörünün yılın ilk 3 ayında yüzde 5,9 ile genel ekonomik büyümenin üzerinde bir büyüme oranı yakaladığını kaydederek, "Bu rakamlara, şantiyelerin kapalı olmasına rağmen ulaşıldı. İstikrarın sürmesi halinde inşaat sektörü çift haneli büyüme rakamlarını yakalayabilir" ifadesini kullandı.

"Kentsel dönüşüm büyümede etkili oldu"

Geçen yılı yüzde 1'in altında büyüme ile geride bırakan sektörün toparlanma sürecine girdiğine işaret eden Koçoğlu, beklentilerin üzerinde gerçekleşen büyümede kentsel dönüşüm çalışmalarının etkili olduğunu belirtti.

Koçoğlu, "İnşaat sektörünün Türk ekonomisinin lokomotifi olduğu düşünülürse ilk çeyrekteki bu sonucun önümüzdeki dönemde ekonomideki büyümeyi de tetikleyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz" yorumunda bulundu.

Yılbaşında tam olarak uygulanmaya başlanan KDV oranlarındaki değişiklik ve sert geçmeyen kış mevsiminin de büyüme üzerindeki etkisine değinen Koçoğlu, kentsel dönüşüm projelerinin bütün belirsizliklerine rağmen inşaat sektörünün tüm alt sektörlerine canlılık getirdiğini, özellikle çimento, hazır beton ve tuğla gibi alt sektörlerde bu canlanmanın daha yoğun yaşandığını kaydetti

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap