7 °C

Kanal İstanbul, gayrimenkulü yine hareketlendirecek

Kanal İstanbul’un yapılacağı bölgede konut ve arsa yatırımları artarken, fiyatlar da yükseldi. Gayrimenkul hareketliliğinde ve fiyat artışında ikinci dalganın ise projeye kazmanın vurulmasıyla geleceği belirtiliyor.

Kanal İstanbul, gayrimenkulü yine hareketlendirecek

Leyla İLHAN

Kanal İstanbul'un yapımına ilişkin açıklamalar gözleri yeniden projenin yapılacağı bölgeye çevirdi. TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin araştırmasına göre kanalın güzergahında, son birkaç yıldır hem konut hem de arsalarda büyük bir fiyat artışı gerçekleşti. 2010’da bölgede arsanın metrekare fiyatları 6-250 TL arasında iken 2019'da 200-1600 TL’ye kadar çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kanal İstanbul'un yapımına en kısa zamanda başlayacağını açıklamasının ardından gözler yeniden kanalın yapılacağı bölgeye çevrildi. 2011 yılından beri gündeme gelen 45 kilometrelik kanalla Marmara Denizi ile Karadeniz'in birleştirilmesini amaçlayan projenin yapılacağı bölgelerde birçok yatırımcı arazi alırken, çok sayıda şirket de kanala yakın bölgelerde gayrimenkul projelerini hayata geçirdi.

Yatırımcıların arazi topladığı bölgede 2015-2018 yılları arasında konutlarda yüksek fiyat artışları olurken, arazilerdeki artış ise 2013’te başladı. 2018 yılından itibaren ise fiyatlarda artış eğiliminin durduğu ifade ediliyor. Bölgede bundan sonra ise ikinci büyük fiyat artışının ise Kanal İstanbul’a kazma vurulmasıyla ortaya çıkacağı öngörülüyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin değerlemelerine göre 2010 yılından beri kanalın geçtiği her bölgede fiyat artışı dikkat çekiyor. Verilere göre Arnavutköy’de 2010 yılında 700 TL ile 1000 TL arasında olan konut metrekare fiyatları, 2019 yılında 1600 TL ile 2600 TL arasına geldi. Küçükçekmece’de ise 800 TL ile 2400 TL arasında olan metrekare fiyatları aynı dönemde 2400 TL ile 5 bin TL’ye çıktı. Avcılar’da ise fiyatlar 2010’da 800 TL ile 2200 TL aralığında iken 2019’da 2 bin TL ile 3500 TL’ye çıktı. Başakşehir projelerinde ise o dönem 800 TL ile 2200 TL aralığında olan fiyatlar bu yıl itibarıyla 1400 TL ve 4400 TL arasına çıktı.

Konut fiyatlarının yanı sıra arsa fiyatlarında da büyük artışlar dikkat çekiyor. TSKB Gayrimenkul’ün verilerine göre 2010’da bölgede arsaların metrekare fiyatları 6 TL ile 250 TL arasında iken 2019 yılına gelindiğinde fiyatların 200 TL ile 1600’ye kadar çıktığı gözlendi.

“Proje, bölgeye sinerji getirdi”

Kanal İstanbul projesinin geçtiği güzergâhta konut projeleri yapan Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal, son 1.5 ayda sektörde toparlanma yaşandığını, ayrıca Kanal İstanbul’un da bölgeye ayrı bir sinerji getirdiğini söyledi. Bölgede biri Başakşehir Şehir Hastanesi’nin karşısında olmak üzere 2 -3 ay önce 130 milyona ihaleye çıkılan arsayı kimsenin almak istememesi üzerine ihalenin iptal edildiğini aktaran Akbal, “Yakın zamanda yapılan ikinci ihaleye ise firma olarak 253 milyon TL fiyat verdik. Ancak başka bir şirket tarafından 362 milyon liraya alındı. Yine daha önce Başakşehir’de tamamladığımız Kent Ariva projemizin yanında 40 milyon liraya ihaleye çıkan arsaya 60 milyon verdik ancak 94 milyona gitti” dedi.

“Büyük yatırımcılar pozisyon aldı”

Başakşehir bölgesinde proje yapan Makro Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan’da ilçeye özellikle yabancıların son bir yılda artan şekilde ilgi gösterdiğini belirterek, “Ancak bunu Kanal İstanbul’a bağlamak doğru olmaz. Bu ilçenin İstanbul’un en geniş arazi stoklarına sahip olması ve en yeni projelere sahip olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca fiyat olarak İstanbul’a göre daha uygun olması da şimdilik bölgeyi cazip kılıyor” diye konuştu. Bölgede büyük yatırımcıların zaten pozisyon aldığını, bu saatten sonra ancak projeye kazma vurulmasıyla birlikte bölgede yeni bir değişim beklediklerini aktaran Uyan, “Ancak tam haraketlilik yine de krizin bittiğini kendisi hissettiği anda olacaktır” dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap