Konut sahibi evini ucuza güzelleştirmeye odaklandı

Türkiye’de yeni konut alımı azalırken, evin içini güzelleştirme talepleri artıyor. Bu artış dekorasyona göre daha küçük bütçelerle yapılan ‘touching’ alanını geliştirdi. 3 yıl önce ‘Magic Touching’ adlı şirketi kuran Mimar Emel Balcı’nın işlerinin yarısını touching oluşturuyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Leyla İLHAN

Türkiye’de yeni konut almı geçmiş yıllara göre azalırken, insanların mevcut evlerinin içini güzelleştirme istekleri ise arttı. Bu talep artışı, dekorasyondan farklı olarak ‘touching’ adıyla yeni bir alanın oluşmasını sağladı.

Dekorasyondan farklı olarak daha küçük bütçelerle yapılan ve evin bir bölümünü kapsayan touchingin Türkiye’de ki öncülerinden birisi de Yüksek Mimar Emel Balcı. Kurduğu “Magic Touching” (Sihirli Dokunuş) adlı şirketle 3 yıldan bu yana touching alanında çalışan Emel Balcı, Türkiye’de evlerin yanı sıra ofislerden de talep alıyor. Emel Mimarlık olarak 2010 yılında kendi şirketini kurduğunu aktaran Emel Balcı, “Bu şirketimiz daha çok uygulama ve tasarım üzerine hizmet veriyordu. Yaklaşık 3 yıl önce ise Sihirli Dokunuş adlı markamızla kırıp dökmeden evin bir odasını yada tamamını kırıp dökmeden daha az maliyetle güzelleştirme işine girdik” dedi. Halihazırda işlerinin yarısının touching, yarısının ise projeden oluştuğunu aktaran Balcı, bu trendi evlere makyaj yapma olarak adlandırdı. Normal dekorasyon ya da iç mimariden farklı olarak yarı yarıya daha uygun bir maliyetle touchingin yapılabildiğini aktaran Balcı şöyle konuştu:

“Yeni dış kabuğu aynı içine yaptığımız makyajla, başka bir mekan yaratıyoruz. Evde kullanılacak bütün tasarımları kendim tasarlayıp, çalıştığımız atölyelerde yaptırıyoruz. Bunu yaparken aile ile tanıştıktan sonra süreç en fazla 1 ay ile 3 hafta içinde tamamlanıyor. Çünkü hazırlıkların önemli bir kısmını dışarıda yaptığımız için ev yada ofisteki çalışmayı kırmadan dökmeden 3 ila 4 gün içinde gerçekleştiriyoruz. Ofislerde dahi işler devam ederken bunu yapıyoruz.”

Ofisler toplantı odalarını evler solanları değiştiriyor

Ofislerde daha çok toplantı odaları için touching hizmeti verdiklerini aktaran Balcı, “Biz görüşmeyi yaptıktan sonra hazırlıkların büyük kısmını önceden tamamlıyoruz. Dekorasyona göre maliyet anlamında yarı yarıya tasarruf imkanı sunuyor. Çünkü biz ana iskeleti bırakıyoruz. Derdimiz ortamı güzelleştirmek” dedi. Mekanlarda tüm odaları anda yapmak yerine oda oda tuching hizmeti verdiklerini aktaran Balcı, evlerde genellikle ağırlıkla aileye yeni bebek gelmesi, ailedeki çocuğun anaokulundan ilkokula başlaması ve ergenliğe geçiş gibi dönemlerde çocuk odaları için tuching hizmeti verdiklerini kaydetti. Bunun yanı sıra doğumgünü için veya eşe süpriz gibi amaçlarla bu talepleri aldıklarını anlatan Balcı, “Çocuk odaları, salon ve evin girişinin en fazla talep aldığımız alanların başında geliyor. Yatak odaları daha sonra geliyor” dedi. Balcı, ofislerde ise en çok toplantı odaları ile girişler için talep aldıklarını belirtti.