15 °C

'Konutta yerli alıcı yurt dışına kaçıyor'

Seba İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Keçeli, yabancı yatırımcıları Türkiye’ye çekecek düzenlemeler yapılırken, yerli konut alıcısının ise yurt dışına kaçmaya başladığını söyledi.

'Konutta yerli alıcı yurt dışına kaçıyor'

Seba İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Engin Keçeli, yerli konut yatırımcısının yurt dışına yöneldiğini belirtti.

İstanbul’da Ulus ve İstinye bölgesinde birçok projeye imza atan Seba İnşaat, kentsel dönüşümle yıldızı parlayan Ayazağa Cendere Vadisi’ne odaklandı. Bölgede başlayacakları 202 daireden oluşacak Seba Flats adlı lüks konut projesinin tanıtımında konuşan Seba İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Engin Keçeli, istihdamdaki kötü gidişin turizmdeki kayıpların yansımalarından kaynaklandığını belirterek, “Aynı şeyi inşaatta yaşamamak için sektörü diri tutmak gerek. Bunun için devletin planlama yapması gerekir. Halihazırda yabancıyı Türkiye’ye çekecek düzenlemeler yapılırken, içerdeki konut alıcısını da yurt dışına kaçırmaya başladık. A sınıfı birçok projeden daire alacaklar Londra gibi şehirlere gidip çok fazla daire alıyorlar” dedi.

Firma olarak yurt dışına giden bu alıcıları teker teker arayarak yurt içine döndürmeye çalıştıklarını anlatan Keçeli, “Bu gidişin psikoloji dahi birçok nedeni var. Devlet buna bakmalı” dedi.

Cendere’de konuta başladı

Ayazağa Cendere Vadisi’nde Seba Office Boulevard projesine devam eden Seba İnşaat, şimdi de 202 daireden oluşacak Seba Flats adında lüks bir konut projesine başladı. 10 bin metrekare arazi üzerine konumlandırılan projede 7 bin 500 metrekare de çarşı alanının yer aldığını aktaran Keçeli, “Toplam 13 katlı 2 blok şeklinde tasarlanan projenin her bir bloğunda 101 daire bulunuyor” dedi. Keçeli, dairelerin satışını hazirana kadar tamamlamayı planladıklarını aktardı.

Projede metrakaresi 11 bin TL’den başlayan fiyatlarla 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire seçeneklerinin yer aldığını kaydeden Keçeli, projenin 2018 sonunda teslim edilmesinin planlandığını kaydetti. Keçeli, önümüzdekidönemde Etiler, Ulus bölgesinde yeni projelere başlayacaklarını ifade etti. Suudiler ile Kağıthane Cendere bölgesinde iş yapmayı planladıklarını da anlatan Keçeli, “Suudiler satın almaktan çok kiralama yöntemini tercih ediyor. Bu nedenle onlarla birlikte bir öğrenci rezidansı ya da konut planımız var” dedi.

Ihlamur projesinden vazgeçtik

Ihlamur Parkı’nda durdurulan kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Engin Keçeli, “Buradaki arazinin yüzde 75’i ortaklarımıza aitti. 17-18 ortak bize güvenerek kat karşılığı verdiler. Yüzde 25’ini de satın aldık. Yapacağımız proje halihazırda oto yıkamacı ve 5 gecekondunun bulunduğu alanda olacaktı. Devletin verdiği imarla ruhsat başvurusu yaptık fakat ortaklık bir anda alevlendi. Bizde yapmadık. İstimlak edilip arazi bedeli olan 120 milyon TL’nin verilmesini bekliyoruz. Biz şu anda tarihi yapılara zarar verilmesin diye belediyenin isteğiyle projenin etrafını kapattık” diye konuştu.

TÜSİAD Başkanı da projeden ofis aldı

Engin Keçeli, Cendere’nin çekim merkezi haline geldiğini belirterek, bölgede yaptıkları 6 bloklu Ofis Bulvar projelerinden TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik’in de 1000 metrekare ofis satın aldığını söyledi. TV8’in de projeden 6 bin metrekare aldığını aktaran Keçeli, “Mesut Yılmaz’ın oğlu da bizden 1.000 metrekare satın aldı” dedi. Keçeli, yaşamın temmuz ayında başlayacağı ve 65 milyon dolarlık yatırımla yapılan Ofis Bulvar projesinde satışların yüzde 73’e ulaştığını aktardı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap