10 °C

3. nükleer santral için çalışmalar başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyümenin sürdürülebilir olması için yerli enerji kaynaklarının kullanımının artırılması gerektiğini, bu kapsamda yenilenebilir ve nükleer enerji yatırımlarına ağırlık vereceklerini söyledi. Erdoğan ayrıca, 3. nükleer santral için çalışmaların başladığını açıkladı.

22. Dünya Petrol Kongresi'ne katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin önümüzdeki 10 yıl içinde iki kat artacak olan enerji talebini karşılamanın yolunun 50 bin megawatt ek güç oluşturmak olduğunu söyledi.

"Türkiye'deki büyümenin sürdürülebilir olması için enerjide dışa bağımlılığın azaltılması lazım" diyen Erdoğan, bu kapsamda yerli kaynakların kullanımını artırmak için çalıştıklarını ifade etti.

Son bir yılda enerji sektörüne 6 milyar dolar yatırım yapıldığını belirten Erdoğan şunları kaydetti:

"Yerli enerji kaynaklarının kullanımını artıracağız. Bu kapsamda yenilenebilir ve nükleer enerji yatırımlarına ağırlık vereceğiz. Ayrıca enerji güvenliği için kaynak ülke ve güzergah çeşitliliğini de artırmalıyız.

Yerli kaynaklardan enerji üretimi yüzde 49.3'e ulaştı. Yerli kömürüm elektrik üretimindeki payını ise yüzde 23'e çıkardık. Güneşte Konya'da inşa edeceğimiz tesis bu alandaki azmimizin göstergesi. Rüzgar enerjisi alanında da atılım içindeyiz.

Akkuyu ve Sinop nükleer santrallerinin devreye girmesiyle enerji ihtiyacımızın yüzde 10'unu buradan karşılayacağız. Sinop nükleer santral projesinde inşaata en kısa sürede başlamak istiyoruz. Ayrıca 3. santral için de çalışmalarımıza başladık.

Arz güvenliğini sağlamak için yıllık doğalgaz tüketimimizin yüzde 20'sini depolayacak yatırımlar yapıyoruz."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.