Akaryakıtta güçlü dağıtıcı şartı

Petrol Piyasası’nda faaliyet gösterecek firmaların zorunlu ödenmiş sermaye miktarları iki katına çıkarıldı. Akaryakıt dağıtıcıları için bu tutar 20 milyon TL oldu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Mehmet KARA

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı. Yönetmelik değişikliğine göre rafinerici, iletim, depolama, işleme, dağıtıcı ve ihrakiye teslimi lisansı sahiplerinin ödenmiş sermaye miktarlarıyla ilgili zorunlu asgari sınırlar, iki katına çıkarıldı.

Asgari sermaye miktarı ikiye katlandı

Yönetmeliğe göre, petrol piyasasında faaliyet göstermek üzere lisans talep edecek tüzel kişinin anonim şirket ya da limitet şirket olması gerekiyor. Ayrıca asgari ödenmiş sermaye sınırı rafinericiler için 75 milyon liradan, 150 milyon liraya çıkarıldı. İletim lisansı sahipleri için bu sınır 1 milyon liradan, 2 milyon liraya; depolamacılar için 1,5 milyon liradan, 3 milyon liraya yükseltildi. İşleme lisansı sahipleri için gereken asgari ödenmiş sermaye tutarı 750 bin liradan 1,5 milyon liraya yükseltilirken, dağıtıcılar için gereken sermaye tutarı da 10 milyon liradan, 20 milyon liraya çıkarıldı. İhrakiye teslimi lisansı sahipleri için de bu tutar 3 milyon liradan, 6 milyon liraya yükseldi.

Baz yağ üretimine düzenleme

Yönetmelik değişikliğinin getirdiği bir yenilik de madeni yağ üretimiyle ilgiliydi. Atık madeni yağdan baz yağ üretimi faaliyeti yapacak tesislere ait kapasite raporunun üretim yetkinlik puanının en az yüzde 55 olması şart. Diğer madeni yağ tesislerine ait kapasite raporlarının ise üretim yetkinlik puanının en az yüzde 50 olması gerekecek.

YEŞİLYURT: Güçlü şirketler lisans sahibi olabilecek

Alpet CEO’su Ali Murat Yeşilyurt, EPDK’nın zorunlu sermaye tutarını arttıran yönetmelik değişikliğini olumlu karşıladığını ifade etti. Yeşilyurt şunları söyledi: “Değişikliğin akaryakıt dağıtım sektöründe ürün ve hizmet kalitesini düşürmeden sağlıklı faaliyet gösterebilecek fi nansal güçteki şirketlerin lisans sahibi olabilmesini sağlayacağına inanıyorum. Yani bu düzenlemeyle akaryakıt dağıtım lisansı sahiplerinin asgari yetkinlik ve yeterlilik seviyelerinin yükseltilmesi bir nebze daha sağlanmış olacak.”

AKTAŞ: Daha yüksek olmasını beklerdik

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası Başkanı Fesih Aktaş da değişikliği olumlu karşılasa da yetersiz buldu. Aktaş “Dağıtıcı lisansı için asgari işletme sermayesi sınırının 10 milyon TL’den 20 milyon TL’ye yükseltilmesi beklentilerimizi tam karşılamasa da, sektöre belli ölçüde bir disiplin getireceğini düşünüyorum. EPDK’nın Kanun’da yer alan teminat mektubu isteme yetkisini kullanmasını bekliyorduk. Ama yapmadı. Bu arada ilk üç ay için 10 bayi şartı bizce 25 olmalıydı” dedi.