8 °C

Isı yalıtımıyla her yıl 4 milyar dolar tasarruf

Cari açığın düşürülmesi noktasında enerji tasarrufunun önem taşıdığına işaret eden VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, Türkiye genelindeki 23 milyon konutun 16 milyonuna ısı yalıtımı uygulanması halinde her yıl 4 milyar dolarlık tasarruf sağlanabileceğini bildirdi.

Isı yalıtımıyla her yıl 4 milyar dolar tasarruf

ESRA ÖZARFAT
BURSA - Türkiye genelinde enerji verimliliği konusunda bilinçlendirme çalışmalarını “VERİMDER Anadolu Buluşmaları” adı altında sürdüren Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği’nin (VERİMDER) beşinci durağı Bursa oldu. Bursa basınıyla bir araya gelen VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin ve Genel Sekreter Arkın Konak, yapılarda enerji verimliliği ve tasarruf konularında bilgilendirmede bulundu.

Yapılarda en fazla enerji kaçağının ısı yalıtımı olmayan binalarda olduğuna dikkat çeken VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, üretilen enerjinin yaklaşık yüzde 80’inin boşa gittiğini söyledi. Türkiye’nin enerji ithalatı nedeniyle kronik bir cari açık sorunu yaşadığına işaret eden Alkin, cari açığı oluşturan en önemli iki kalemin de doğalgaz ve petrol ithalatı olduğuna dikkat çekti. Emre Alkin, “Türkiye’nin elektrik üretiminin yüzde 44,2’si doğalgazdan elde ediliyor. Bu konuda daha az bağımlı olmalıyız. Bunun için de gerekli olan daha az değil, daha tasarruflu enerji tüketimidir. Isı yalıtımı doğru yapıldığı takdirde senede 4 milyar dolardan başlayan tasarrufun elde edilme imkanı var. Vatandaşın yaptığı yalıtım aynı zamanda bir yatırımdır. İlerleyen yıllarda kullanılabilir gelirin artırılması noktasında fayda sağlayacak” dedi. Emre Alkin, bina sahibi, uygulayıcı ve üretici tarafa düşen sorumluluklar olduğunu belirterek, şartnamelerin içine kabul görmüş standartların koyulması gerektiğini, ayrıca uygulamayı yapacak kişilerin de denetlenmesi gerektiğini söyledi.

Fonlarla düşük faizli kredi imkanı tanınacak

Türkiye genelinde kırsal da dahil yaklaşık 23 milyon hane bulunduğunu kaydeden Alkin, “Bu hanelerin 16 milyonuna ısı yalıtımı yapıldığı takdirde maliyeti yaklaşık 16 milyar dolar olur. Bunu yaparsak her yıl 4 milyar dolar cari açıktan tasarruf ederiz. Yatırım tasarruf eşitliği açısından kendini üç yıl içinde amorti eder. Vatandaşın bu yatırımla elde edeceği tasarrufun 10 yıllık katkısı önemli” diye konuştu. VERİMDER olarak başta kamu bankaları olmak üzere çeşitli kuruluşlarla görüşme halinde olduklarını açıklayan Emre Alkin şunları söyledi, “Dünya Bankası’ndan ya da diğer kuruluşlardan sağlayacağımız fonlamalarla da düşük faizli krediyle vatandaşın cebinden çok daha az para çıkmasına yönelik çalışmalarımız var. Şu an hem bankalardan hem de finansman şirketlerinden olumlu yanıtlar aldık. Ancak Türkiye’de çok ciddi bir kaynak sorunu var. Buna bir fon bulunması, faizin bir kısmının bu fon tarafından ödenmesi tüketicilere de önemli olanaklar sağlayacaktır. Bu nedenle öncelikle tüketicilerde bilinç oluşturulması gerekiyor.”

Kullanılan malzeme performansı etkiliyor

Konut arzı içinde organize olan inşaat firmalarının yüzde 10 ila 15 paya sahip olduğunu, geri kalan kısmın ise yap-sat anlayışına sahip olduğunu dile getiren Alkin, “Enerji tüketiminin de yüzde 40’ından fazlasının binalarda olduğu bilinciyle baktığımızda meseleyi temelden ele almak gerektiğine inanıyoruz. Isı yalıtımı kadar kullanılan malzemenin de ısı yalıtımının performansını etkilediğini belirten uzmanlar ısı yalıtımı uygulaması sırasında yapıştırıcı, sıva, file, dübel, levha, kaplama ve boya gibi birçok çeşitte malzeme kullanıldığını ve bilinçsizce yapılan ya da daha ucuz olsun diye farklı yerlerden alınan malzemelerin, yalıtımın performansını düşürdüğünü belirtiyor” diye konuştu. Alkin, ısı yalıtımını tek bir yerden paket sistem almanın aynı zamanda tüketiciyi de koruduğunu, özellikle merdiven altı üreticilerden uzak durulmasını gerektiğini de vurguladı.

Anadolu Buluşmaları Van’da devam edecek

Verimlilik ve tasarrufa dikkat çeken VERİMDER Genel Sekreteri Arkın Konak da yalıtım uygulamalarında yapılan bir hatanın bütün bir sistemin verimsiz hale gelmesine neden olduğuna dikkat çekti. Konak, ucuz olduğu düşüncesiyle farklı malzemelerin farklı üreticilerden alınarak uygulanması ve malzemelerin birbirine uyum sağlamaması sonucu sistemde yaşanan olumsuzlukların da yalıtım bilinci algısına olumsuz etki ettiğini ifade etti. Samsun, Adana, Antalya ve İzmir’in ardından Bursa’da basınla bir araya gelen VERİMDER, Anadolu Buluşmaları’na Van ile devam edecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap