Jeotermal seracılıktan ekonomiye 300 milyon TL

Türkiye’nin ilk Jeotermal İhtisas Organize Sera Bölgesi’nde yer tahsisleri tamamlandı, jeotermal ısıtmalı seracılık yatırımları başladı. Bölgenin ekonomiye yıllık 300 milyon TL’lik katkı sunması bekleniyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Mehmet KARA

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde kurulan Türkiye’nin ilk Jeotermal İhtisas Organize Sera Bölgesi’nde (JEOSEB) arazi sahiplerine tahsis belgeleri verildi. Yaklaşık 600 kişiye istihdam sağlayacak Sarayköy JEOSEB’nin Türkiye ekonomisine yılda doğrudan 100 milyon liralık katkı sunması bekleniyor. Dolaylı etkileriyle birlikte istihdam sayısının 1500’ü, ekonomik katkının ise 300 milyon lirayı aşabileceği hesaplanıyor. Sarayköy JEOSEB’nin ısıtması, ilçede bulunan Zorlu Enerji’ye ait jeotermal elektrik santrali tarafından sağlanacak. Böylece seralarda işletme maliyeti, alternatif yakıtlara göre yüzde 30-40 azaltılmış olacak. Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği Başkanı Ali Kındap, jeotermal ısıtmalı seracılığın yaygınlaşmasıyla tarımsal üretimde maliyetlerin ciddi oranda aşağıya çekilebileceğini belirtti. Bu sayede gıda enflasyonunun da daha rahat kontrol altına alınabileceğini savundu. Denizli’nin Sarayköy ilçesinde kurulan Türkiye’nin ilk Jeotermal İhtisas Organize Sera Bölgesi’nde (JEOSEB) arazi sahiplerine tahsis belgeleri verildi. Yaklaşık 600 kişiye istihdam sağlayacak Sarayköy JEOSEB’nin Türkiye ekonomisine yılda doğrudan 100 milyon liralık katkı sunması bekleniyor. Dolaylı etkileriyle birlikte istihdam sayısının 1500’ü, ekonomik katkının ise 300 milyon lirayı aşabileceği hesaplanıyor.

Sarayköy JEOSEB’nin ısıtması, ilçede bulunan Zorlu Enerji’ye ait jeotermal elektrik santrali tarafından sağlanacak. Böylece seralarda işletme maliyeti, alternatif yakıtlara göre yüzde 30-40 azaltılmış olacak.

Gıda enflasyonuna jeotermal dizgini

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ali Kındap, jeotermal ısıtmalı seracılığın yaygınlaşmasıyla tarımsal üretimde maliyetlerin ciddi oranda aşağıya çekilebileceğini belirtti. Bu sayede gıda enflasyonunun da daha rahat kontrol altına alınabileceğini anlatan Kındap, devletin kurduğu JEOSEB’lere JESDER yönetimi ve üyeleri olarak her türlü desteği verdiklerini vurguladı.

“Tarımda maliyetleri minimize edecek”

JESDER Başkanı ve Zorlu Enerji Genel Müdürü Ali Kındap, önümüzdeki dönemde Aydın’ın EfeSarayköy JEOSEB’de altyapı yatırımları geçtiğimiz yıl tamamlandı. Bu yıl bölgedeki parselasyon çalışmaları yapıldı. Parselasyonun tamamlanması sonrasında bölgede üretim yapacak çiftçilere yer tahsisleri yapılıp, tahsis belgeleri de törenle verildi. Törene Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, JESDER Başkanı Ali Kındap, Vali Yardımcıları, İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri, Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş katıldılar.

ler ve Germencik, Manisa’nın Alaşehir ilçelerinde de JEOSEB’lerin devreye gireceğini vurguladı. Ali Kındap “Tarımın geleceği kontrollü tarımda. Türkiye tektonik yapısı nedeniyle kontrollü tarımda büyük bir avantaja sahip. Zira çok zengin jeotermal kaynaklarımız var. Jeotermal ısıtmalı seracılığın gelişmesiyle tarımsal üretimde maliyetleri minimize edeceğiz” diye konuştu.

Etiketler