25 °C

Öğretmenlere nükleer dersi

Akkuyu NGS İnsan Kaynakları Direktörü Marina Karaseva, Türkiye ile yapılacak anlaşma çerçevesinde liseli gençleri yetiştiren kadrolara da nükleer konusunda eğitimler verileceğini belirtti.

Öğretmenlere nükleer dersi

DÜNYA

SOÇİ - Türkiye’nin ilk nükleer santrali Mersin Akkuyu NGS’de ilk reaktörün 2023 yılında devreye alınacak olması dolayısıyla tesiste görev alacak teknik personelin yetiştirilmesine hız verildi. Akkuyu Nükleer AŞ İnsan Kaynakları Direktörü Marina Karaseva, Türkiye ile halen eğitim işbirliği alanında ikinci aşama olan lisans eğitimi verilen gençlere yüksek lisans eğitimi verilmesi noktasında olduklarını anlatarak, üçüncü aşamanın lise eğitimi olduğunu söyledi. Türk tarafı ile lise müfredatı üzerinde çalışmaya başladıklarını anlatan Karaseva, gençleri yetiştirecek öğretmenlere de nükleer konusunda eğitimler verileceğini belirtti.

12 bin kişilik istihdam

Rusya Soçi’de düzenlenen nükleer teknolojiler fuarı ATOMEXPO’da Türk gazetecilerle bir araya gelen Karaseva, projedeki istihdam rakamları ve istihdam edileceklerin eğitimlerine yönelik açıklamalar yaptı. Proje inşaatının en yoğun olacağı 2022-2023 yılları arasında çoğu bölge sakinlerinden oluşmak üzere 10-12 bin kişinin istihdam edileceğini anlatan Karaseva, 4 ünitenin tamamının devreye girmesi ile birlikte sahada 3 bin 200 kişinin çalışacağını bunlardan en az bin kişinin Türklerden oluşacağını bildirdi.

Karaseva, Türkiye ile nükleer teknolojiler alanında personel yetiştirmek için yürütülen eğitim çalışmalarını aktarırken ilk aşama olan lisans eğitimi sonrası şimdi bu eğitimin verildiği gençlere yüksek lisans eğitimi verilmesi aşamasına geçildiğini kaydetti. Karaseva, “Eğitim işbirliğinin üçüncü aşamasında ise lise düzeyinde öğrenci yetiştirme hedefi yer alıyor. Bu alanda şu an görüşmelerimiz devam ediyor. Liselerde teknik alanlar konusunda uzmanlıklar ve müfredatlar inceleniyor. Nükleer alan için başlangıç eğitimi vereceksek programa neler dahil edebiliriz bunları görüşüyoruz” dedi.

Yeni çalışma alanları olacak

Gençlerin lise düzeyinde eğitimlerini aldıktan sonra santral bünyesinde stihdam edilmesini istedikerini ifade eden karaseva şunları söyledi: “Aslında daha önceki deneyimlere istinaden söylüyorum, gittiğimiz ülkelerde biz o bölgede bulunan liselerde uzman kadroları alıp bir müddet eğitime tabi tutuyoruz. Bunun aynısını Türkiye’de de uygulamayı düşünüyoruz. Türkiye’de biz nükleer santral inşa ediyoruz ama Türkiye elbette bununla yetinmeyecek. Bunu izleyen nükleer santraller de peşi sıra gelecek. Bunu dikkate alırsanız ileride liselerde olsun direk yüksek eğitim kurumlarında yetişecek uzmanların diğer nükleer santrallerde, TAEK’te, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde de çalışmasına imkan yaratılacak” dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap