Petrol fiyatları yüzde 3'ün üzerinde yükseldi

Petrol fiyatları COVID-19 aşısının arzı artıracağı umutları ve ABD stooklarının 5,15 milyon varile gerilemesi etkisiyle yüzde 3'ün üzerinde yükselereek iki ayın en yüksek düzeyine ulaştı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Brent petrolün varili dün günü 43,61 dolar seviyesinde tamamladıktan sonra, bugün kapanışa göre yüzde 3,21 artışla 45,01 dolara yükseldi. Görülen artış 3 Eylül'den bu yana en yüksek düzey oldu.

Diğer yandan ABD'nin ham petrol stoklarının haftalık 5,1 milyon varil azalarak 842 milar varile gerilemesi de ABD hafif petrolü (WTI) fiyatları üzerinde etkisini yüzde 3,36 artış olarak gösterdi ve WTI fiyatları varil başına 42,75 dolara yükseldi.

Petrol fiyatları, dünya genelinde artan COVID-19 vakalarına ve özellikle Avrupa'daki büyük ekonomilerde salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirlere karşın, aşıya erişimin tahmin edilenden hızlı olabileceğine ilişkin piyasa beklentisiyle yükselişe geçti.

Uluslararası petrol piyasalarında, pazartesi günü Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in COVID-19 salgınına karşı geliştirmekte oldukları potansiyel aşının virüse karşı yüzde 90'dan fazla etkili olduğunu duyurmasıyla oluşan pozitif etkinin petrol fiyatlarına yansıması devam ediyor.

Dünya genelinde kısıtlamalara neden olan ve petrol talebinde düşüşe yol açan salgına karşı verilen savaşta bir zafer olarak nitelendirilen aşı adayının 6 ülkede 43 bin 538 kişi üzerinde test edildiği ve denemelerde şimdiye kadar ciddi bir güvenlik endişesi ortaya çıkmadığı belirtiliyor.

Söz konusu şirketlerin, bu ayın sonunda acil durum onayı için ABD Gıda ve İlaç İdaresi'ne başvurması bekleniyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bazı OPEC dışı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun 2017'den beri uyguladığı petrol üretim kesintisi anlaşmasına ilişkin uluslararası petrol piyasalarında oluşan olumlu beklenti de fiyatlardaki yükselişi destekliyor.