21 °C

Petrol piyasasının dengelenmesi için 3 öneri

IEA, petrol fiyatlarındaki oynaklığın giderilmesi ve piyasaların dengelenmesi için ülkelerin stratejik petrol rezervlerini arz fazlalığını önlemek amacıyla kullanıma hazır hale getirmesi ve finansal kurumların bazı önlemler alması önerisinde bulundu.

Petrol piyasasının dengelenmesi için 3 öneri

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) petrol fiyatlarındaki oynaklığın giderilmesi ve piyasaların dengelenmesi için petrol üreticilerinin aldığı kesinti kararını bir an önce uygulamaya başlaması ve hatta daha büyük kesintiye gitmesi, ülkelerin stratejik petrol rezervlerini arz fazlalığını önlemek amacıyla kullanıma hazır hale getirmesi ve finansal kurumların bazı önlemler alması önerisinde bulundu.

IEA'den, dün Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatının eksi 37,63 seviyeye kadar inmesinin ardından yapılan açıklamada, petrol piyasalarında olağanüstü bir karışıklık yaşandığı belirtildi.

"Kara Nisan" olarak nitelendirilen bu ayda küresel petrol talebinin günlük 29 milyon varil azalacağı anımsatılan açıklamada, piyasada büyük bir arz fazlası olduğu ve bu fazlalığın gelecek haftalarda petrol stoklarının dolması açısından bir tehdit oluşturduğu kaydedildi.

Açıklamada, Petrol İhraç Edenler Örgütü (OPEC) dışı ülkelerin 1 Mayıs'tan itibaren uygulayacağı üretim kesintisinin petrol piyasasını hızlı bir şekilde dengelemek için yeterli olmayacağı ifade edildi.

Bu kapsamda küresel petrol piyasasının dengelenmesi için şu önerilerde bulunuldu:

"Üretim kesintisi kararı alan ülkelerin bir an önce bu kararı uygulamaya geçmesi ve hatta daha fazla kesintiye gitmesi, piyasadaki arz fazlasının ortadan kaldırılmasına yardımcı olmak amacıyla stratejik petrol rezervi olan ülkelerin kapasitelerini hazır hale getirmeleri ve finansal otoritelerin piyasa düzenini bozan eğilimleri önlemek amacıyla tedbirler uygulaması."

ABD'de WTI tipi ham petrolün mayıs ayı için vadeli işlem sözleşmelerinin süresi bugün dolarken, kontrat sahiplerinin fiziki petrol teslimatından kaçınmasıyla WTI tipi petrolün varil fiyatı, dün yüzde 300'ün üzerinde değer kaybederek eksi 37,63 seviyesine kadar inmişti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap