5 °C

Rusya, Akkuyu için tarih verdi

Rusya Enerji Bakanı Novak, Akkuyu nükleer santralinin ilk ünitesini 2023 yılında işletmeye almayı hedeflediklerini söyledi.

Rusya, Akkuyu için tarih verdi

22. Dünya Petrol Kongresi'ne katılan Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, Akkuyu nükleer santral projesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Novak, "Akkuyu nükleer santralinin ilk ünitesinin 2023 yılında işletmeye alınmasını planlıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıl dönümünde işletmeye alınması için uğraş veriyoruz." ifadelerini kullandı.

Novak ayrıca Türk Akımı projesinin deniz kısmının inşasında 50 kilometrenin tamamlandığı bilgisini vererek, "Türkiye yakında, projenin çıkış noktalarına ilişkin gerekli belgeleri Rus tarafına verecek." dedi.

"OPEC anlaşmasında pürüz görmüyoruz"

Katar ve bazı Arap ülkeleri arasındaki krize de değinen Rus bakan, "Söz konusu krize bağlı olarak OPEC'in petrol üretimini azaltma anlaşmasında herhangi bir pürüz veya anlaşmazlık öngörmüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Katarlı mevkidaşıyla bugün görüştüğünü dile getiren Novak, "Bugün bu konuyu istişare etme şansımız oldu. Kendisi de Katar’ın aralık ayında üzerine aldığı sorumlulukları sonuna kadar yerine getirmeye kararlı olduğunu belirtti." dedi.

3. nükleer santral için çalışmalar başladı3. nükleer santral için çalışmalar başladı

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.