11 °C

Rüzgar enerjisi ön lisans ihaleleri başladı

Rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim santrali kurulması amacıyla yapılan ön lisans ihalelerinin ilk gününde, toplamda 80 megavatlık Kayseri-Niğde bölgesinde, en düşük teklifi veren firmalardan Enerjisa'ya 65, Esengüç Enerji'ye 15 megavatlık kapasite tahsis edildi.

Rüzgar enerjisi ön lisans ihaleleri başladı

Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Genel Müdür Yardımcısı Vekili Hakkı Özata'nın komisyon başkanlığını yaptığı ihalede, ilk bölge olan Kayseri-Niğde için teklif dosyaları açıldı. Söz konusu bölge için verilecek 80 megavatlık ön lisans için 25 firmanın teklif dosyaları incelendi.
Kayseri-Niğde bölgesinde kilovatsaat başına 2,90 dolar/cent teklif veren Enerjisa Enerji Üretim AŞ'ye 65 megavatlık kapasite tahsisi uygun bulunurken, şirketin bu bölgede kuracağı santralin adı Erciyes RES olacak.

Söz konusu bölgede, kilovatsaat başına eksi 0,01 dolar/cent teklif veren Esengüç Enerji Yatırım AŞ'ye ise 15 megavatlık kapasite tahsisi yapılacak. Şirketin bu bölgede kuracağı rüzgar enerjisi santralinin ismi ise Ovacık RES olacak.

Böylece, her iki şirkete toplamda 80 megavatlık kapasite tahsis edildi.

Aksaray-Kırşehir-Nevşehir bölgesi RES Anatolia Holding’in

Rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim santrali kurulması amacıyla yapılan ön lisans ihalelerinin ilk gününde, Aksaray-Kırşehir-Nevşehir bölgesi için kilovatsaat başına eksi 1,15 dolar/centle en düşük teklifi veren RES Anatolia Holding AŞ'ye 60 megavatlık kapasite tahsisi yapıldı. 

Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Genel Müdür Yardımcısı Vekili Hakkı Özata'nın komisyon başkanlığını yaptığı ihalede, üçüncü bölge olan Aksaray-Kırşehir-Nevşehir için teklif dosyaları açıldı. Aksaray-Kırşehir-Nevşehir bölgesi için teklif veren 16 firmanın dosyaları incelendi.
Aksaray-Kırşehir-Nevşehir bölgesi için kilovatsaat başına eksi 1,15 dolar/cent ile en düşük teklifi veren RES Anatolia Holding AŞ'ye 60 megavatlık kapasite tahsisi uygun bulundu. Şirketin bu bölgede kuracağı santralin adı Opal RES olacak.

Rüzgar enerjisi ön lisans ihalelerinde bugün dört ayrı bölgede toplamda 320 megavatlık kapasite tahsisi gerçekleştiriliyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.