23 °C

TANAP tamam Avrupa’ya gaz vermeye hazır

Trans Anadolu Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) tamamlandı. TANAP, Azerbaycan’dan gelen doğalgazı 1 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla Avrupa’ya vermeye hazır hale geldi.

TANAP tamam Avrupa’ya gaz vermeye hazır

DÜNYA

Hazar havzasında üretilen doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya aktarmak üzere geliştirilen Güney Gaz Koridoru’nun en önemli halkası Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP), 1 Temmuz 2019 itibarıyla yüzde 100 oranında tamamlandı.

Avrupa’ya gaz aktarmaya hazır

Ardahan’ın Posof ilçesinden Türkiye’ye giriş yapan TANAP, 20 il, 67 ilçe ve 600 köyden geçtikten sonra Edirne’nin İpsala ilçesinden Avrupa’ya bağlanıyor. Toplam 1.850 kilometre uzunluğundaki boru hattı, 1 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla Azerbaycan gazını Türkiye-Yunanistan sınırında teslim alarak Avrupa’ya iletimini yapacak Trans Adriyatik Boru Hattı’na (TAP) gaz verilmesi için hazır hale gelmiş oldu.

İlk gaz bir yıl önce gelmişti

Azerbaycan’ın Şahdeniz-2 sahasında üretilen doğalgazı öncelikle Türkiye’ye ve ardından Avrupa’ya taşıyacak olan TANAP’ın, Türkiye-Gürcistan sınırından Eskişehir’e kadar olan kısmının açılışı 12 Haziran 2018’de uluslararası bir törenle yapılmış ve 30 Haziran 2018 tarihi itibarıyla Türkiye’ye ticari gaz akışı başlamıştı. Boru hattının Eskişehir ile Türkiye-Yunanistan sınırındaki Avrupa bağlantı noktası arasında kalan bölümün inşası teknik olarak 2018 sonunda tamamlanmış ve Nisan 2019’da da hat dolumuna ve gazlı testlere başlanmıştı. 1 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla Avrupa’ya gaz akışına tamamen hazır hale gelen TANAP, Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa’nın en uzun ve en geniş çaplı doğal gaz boru hattı unvanına sahip.

TANAP gazı seneye Avrupa’da

Türkiye-Yunanistan sınırında TANAP ile birleşen TAP Boru Hattı’nda yapılan çalışmalar tamamlandıktan sonra, TANAP üzerinden gelen Azerbaycan gazı önümüzdeki yıldan itibaren Avrupa pazarlarına da ulaşacak.

Yüzde 40 daha düşük maliyet

TANAP için nihai yatırım kararı alındığında projenin 11,7 milyar dolara mal edileceği tahmin ediliyordu. Proje, inşa sürecinde ulaşılan maksimum verimlilik sayesinde yüzde 40 tasarruf elde edilerek 7 milyar doların altında bir maliyetle tamamlandı.

ABDULLAYEV: İki ülke halkının büyük gururu

SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, geçen yıl TANAP üzerinden Türkiye’ye ilk gazın teslimine başlandığını hatırlatarak, “Bugün ise TANAP artık Avrupa’ya da doğal gaz teslimi için hazır vaziyettedir. Sadece TAP Boru Hattı’ndaki çalışmaların tamamlanması bekleniyor” dedi. Azerbaycan’ın büyük projeleri zamanında ve yüksek verimlilikle gerçekleştirme konusunda son derece başarılı olduğunu TANAP’la bütün dünyaya bir kez daha gösterdiğini de ifade erden Abdullayev, projeyi “Azerbaycan ve Türkiye halklarının büyük gururu” olarak nitelendirdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap