16 °C

TTK'daki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri

GMİS Genel Başkanı Alabaş, "83 maddeden 67’si üzerinde anlaşma sağlandı" dedi.

TTK'daki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri

 

ZONGULDAK - Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, sendika ile Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde 83 maddeden 67'sinde anlaşma sağlandığını bildirdi.

Alabaş, yaptığı yazılı açıklamada, 1 Ocak 2013 - 31 Aralık 2014 tarihlerini kapsayan 25. Dönem Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerine Ankara’da devam edildiğini belirtti.

Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası (Kamu-İş) merkezinde yapılan 6. oturuma sendika ve TTK görevlilerinin katıldığını ifade eden Alabaş, şunları kaydetti:

"28 Mart'ta başlayan görüşmelerde 60 günlük yasal süre 29 Mayıs’ta dolacak. Yasal sürenin dolmasını takiben ara bulucu atanacak ve görüşmeler ara bulucu tarafından yürütülecek. Ara bulucu süreci 15 günü kapsıyor ve gerek görülürse 6 gün daha uzatılabiliyor. Şu ana kadar görüşmelerde 83 maddeden 67’si üzerinde anlaşma sağlandı.

Ücretler konusundaki tutumumuz, düşük maaşlı çalışan üyelerimizin ücretlerinin düzeltilmesi yönünde. Ücret konuları, Türk-İş tarafından oluşturulan ve hükümetle görüşmeler yapacak olan Kamu Koordinasyon Kurulunun imzalayacağı çerçeve protokolü sonrasında görüşülecek. Hükümet, henüz resmi bir ücret zammı teklifinde bulunmadı."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap