TürkAkım'da derin deniz boru inşaatı başladı

TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesi kapsamında Karadeniz'de derin kısımlara boru döşenmeye başlandı. Gazprom CEO'su Miller, projenin Türkiye'ye gaz tedarik edecek ilk hattının Mart 2018'de devreye girmesinin planlandığını söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Rus enerji şirketi Gazprom, TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin derin deniz kısmındaki boru hattının inşasına başlandığını duyurdu.

Gazprom'dan yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılımıyla, TürkAkım Projesi'nde Karadeniz'den geçecek boru hattının Rusya'nın Anapa şehri açıklarında döşenmesine başlandığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Gazprom İcra Komitesi Başkanı Aleksey Miller, inşaatın 382 metrelik uzunluğu ve 124 metre genişliğe sahip dünyanın en büyük inşaat gemisi Pioneering Spirit tarafından yürütüldüğünü kaydetti.

TürkAkım Projesi sayesinde, Rus gazının Türkiye'ye ve oradan Güney ve Güneydoğu Avrupa'ya güvenli bir şekilde iletiminin sağlanacağını kaydeden Miller, "Türkiye, elektriğinin yüzde 38'ini doğalgazdan üretiyor. Dolayısıyla TürkAkımı Projesi Türkiye'nin ve bölgenin enerji güvenliğini önemli oranda artıracaktır." dedi.

Öte yandan Gazprom CEO'su Alexei Miller, Türk Akım projesinde ilk hattın Mart 2018, ikinci hattın 2019'da devreye girmesinin beklendiğini söyledi.

Geçen yıl ekimde İstanbul'da imzalanan 'TürkAkımı Hükümetler Arası Anlaşma'sı ile her biri yılda 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki boru hattının inşa edilmesi planlanıyor. İlk hattın Türkiye'ye, ikinci hattın ise gerekli teminatların alınması halinde Avrupa'ya doğalgaz ulaştırması öngörülüyor.