16 °C

YEKDEM uzatıldı mı? YEKDEM destekleri

YEKDEM, 30 Haziran 2021'e kadar uzatıldı. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İşte YEKDEM desteklerine dair detaylar...

YEKDEM uzatıldı mı? YEKDEM destekleri

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) uygulaması uzatıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan YEKDEM desteklerine göre, 1 Ocak 2021'den 30 Haziran 2021 tarihine kadar işletmeye girecek YEKDEM'e tabi Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) belgeli üretim tesisleri için belirlenen fiyat desteği 31 Aralık 2030'a kadar uygulanacak.

Belirlenen dönemde işletmeye girecek YEK belgeli üretim tesislerinde kullanılan mekanik ve elektro-mekanik aksamın yurt içinde imal edilmiş olması halinde, bu tesislerde üretilerek iletim veya dağıtım sistemine verilen elektrik enerjisi için belirlenen fiyat desteğine, üretim tesisinin işletmeye giriş tarihinden itibaren 5 yıl süreyle ilave destek verilecek.

YEKDEM desteklerinden kimler yararlanabilir?

Enerji üretim tesisleri YEKDEM'den yararlanabilmektedir. 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun'a göre; rüzgar, güneş, jeotermal, biyokütle, biyokütleden elde edilen gaz (çöp gazı dahil), dalga, akıntı enerjisi ve gel-git ile kanal veya nehir tipi veya rezervuar alanı on beş kilometrekarenin altında olan hidroelektrik üretim tesisi kurulmasına uygun elektrik enerjisi üretim kaynakları YEKDEM'den faydalanabilmektedir.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap