16 °C

Yenilenebilirciler YEKDEM’de süre uzatımı istedi

Güneş, rüzgar, hidroelektrik ve jeotermal enerji santrali yatırımcıları, bu tesislerde üretilen elektriğe verilen fiyat alım garantisinin 2020 yerine 2021 yılının bitiminde sona ermesini istedi.

Yenilenebilirciler YEKDEM’de süre uzatımı istedi

Mehmet KARA

Güneş, rüzgar, hidroelektrik ve jeotermal enerji santrali yatırımcıları, tesislerinde ürettikleri elektriğe verilen fiyat alım garantisinin 2020 yerine 2021 yılının bitiminde sona ermesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'e mektupla başvurdu. Kısaca YEKDEM olarak bilinen, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Yatırımları Destekleme Mekanizması uygulamasında sona yaklaşıldıkça, ilgili alt sektörleri nasıl bir geleceğin beklediği soruları giderek daha yüksek sesle dile getiriliyor.

Aslında yatırımcıların gönlünde yatan aslan, YEKDEM uygulamasının aynen devam etmesi. Yani jeotermal, güneş, rüzgar, su ve biyokütleden üretilen elektriğe verilen fiyat alım garantilerinin sürdürülmesi isteniliyor. Ancak gerek küresel eğilimler gerekse elektrik üretim talebi ve altyapının geldiği nokta itibarıyla ekonomi ve enerji yönetiminin konuya eskisinden çok farklı yaklaşmaya başlaması, bu yöndeki bir beklentinin gerçekçilikten uzak görülmesine yol açıyor.

Bakan Fatih Dönmez’e ortak mektup

Bu nedenlerle ilgili sektör temsilcileri ve yatırımcılar taleplerini eskisine oranla daha alçak sesle dile getirme ya da bu konuları kamuya açık etmeden Enerji Bakanlığı ve EPDK başta olmak

üzere ilgili kurum ve kuruluşların yönetimine iletme eğiliminde. Nitekim ilgili alt sektörleri temsil konumundaki dernekler geçtiğimiz günlerde YEKDEM konusunda ortak bir talepte bulundular.

DÜNYA gazetesi; HESİAD, TÜREB, JESDER, GÜNDER, GENSED, GÜYAD başkanlarının imzasını taşıyan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na ulaşan ortak mektubun içeriğine ulaştı.

'Dengeler değişti projeler askıda'

İlgili sektörden isimlerin de doğruladığı mektupta kurulacak güneş, rüzgar, su, jeotermal ve biyokütleye dayalı yeni elektrik santrallerinin YEKDEM uygulamasından yararlanabilmek için 2020 sonundan önce tamamlanması şartının değiştirilmesi talep ediliyor. Söz konusu tarihin 2021 sonu olarak düzenlenmesini isteyen sektör temsilcileri buna gerekçe olarak, 2020 tarihinin belirlenmesinden bu yana geçen sürede gerek ülke ekonomisinde gerekse uluslararası piyasalarda dengelerin değişmesini gösteriyorlar.

Darbe ve dövizde patlama sarstı

Açıklamada 2016 yılındaki darbe girişiminin yanı sıra 2018’de ülke ekonomisine yönelik ülke dışı baskıların, diğer alanlarda olduğu gibi, yenilenebilir kaynaklara dayalı elektrik üretimine yönelik yatırımları da aksattığı kaydediliyor. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine geçilmesiyle birlikte yaşanan kurumlardaki yeniden yapılandırma süreçlerinin de, yatırımların hayata geçirilme prosedürlerinde yavaşlamaya yol açarak girişimcilere zaman kaybettirdiğine dikkat çekiliyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap