Japon optik devi Hoya, Türkiye’de 3 kat büyüyecek

Optik sektörünün Japon devi Hoya, Türkiye pazarında büyümeyi gündemine aldı. Kişiselleştirdiği üretim ve hızlı servis şirketin güç aldığı alanlar olacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Selenay YAĞCI

Hoya Türkiye’nin büyüme planlarında, ‘stratejik kozlar’ üst seviyeye çıkan dijital göz yorgunluğuna bağlı ortaya konan teknolojik yenilikler ve hızlı servis olacak. Şirket, üretimini 5 yılda üç kat artırmayı planlıyor. Öncelikle 6 bin bağımsız optik mağazasına odaklanacaklarını söyleyen Hoya Türkiye CEO’su Suat Çam, “Kişiselleştirilmiş ürün hizmetimiz ile öne çıkacağız. 5 yılda amacımız sektörümüzde liderlik” dedi. Dünya devi optik cam üreticisi Hoya, Türkiye pazarında önüne iddialı hedefler koydu. Türkiye optik cam pazarında yüzde 16 olan pazar payını 2020’de yüzde 20’ye çıkarmayı hedefleyen Hoya, 2021 sonunda ise yeni ürün ve üretim yatırımlarına paralel olarak ciro bazında yüzde 44 büyüme hedefliyor.

Hoya Türkiye, sayıları 6 bini bulan bağımsız optik mağazasının yaklaşık bin 300’üne ulaşıyor. Yeni dönemde bu sayıyı artırmaya odaklanan şirket, 5 yıllık perspektifinde de Türkiye’de liderliği hedefliyor. Peki, Hoya kendisini liderliğe taşıyacak yol haritasında neyi önceliklendirdi? Tüm dünyada teknoloji odaklı yatırımları ve değişen tüketici taleplerini gündemine alan Japon dev, Türkiye pazarını ‘stratejik merkez’ olarak konumlandırdı. İdari yapılanmasını yeniden kurgulayan Hoya Türkiye, aynı zamanda tüketici alışkanlıklarına paralel olarak servis ve üretim metodlarını ileri aşamaya taşımayı planlıyor.

Bu yıl içinde Hoya Türkiye’nin üst yöneticisi olarak atanan CEO Suat Çam, global pazarda kendi dizaynlarını, kaplamalarını ve hammaddelerini üreten iki firmadan biri olmalarının avantajlarını sonuna kadar kullanacaklarını söylüyor. Çam, “Görüş teknolojileri alanında özellikle dijitalleşmenin artması ile birlikte optik pazarında farklı gereksinimler ortaya çıktı. Biz de bu yeni gerçeklikten hareket ederek, servis ve üretim ağlarımızı bir üst noktaya taşıyoruz” dedi.

1941’de Shoichi ve Shigeru Yamanaka kardeşler tarafından Japonya’nın başkenti Tokyo’nun Hoya kasabasında kurulan ve küçük bir optik cam üreticiliğinden görüş teknolojileri alanında dünya devi olan Hoya, bugün dünya optik cam pazarının yüzde 17’sini elinde bulunduruyor.

Bu gücünün de verdiği olanaklar ile gözlük camlarından, kameralardaki optik lenslere kadar üretim yelpazesi geniş olan Hoya’nın Japon teknolojisi ışığında 76 patentli ürünle görme sorunlarına çözümler sunduğunu belirtelim.

“Göz sağlığı, iş güvenliğidir”

Türkiye'de genç nüfusun yoğunluğu da dikkate alındığında toplumun yüzde 70’i birden fazla dijital cihaz kullanıyor. Buna bağlı olarak da ‘dijital göz yorgunluğu’ yaşayanların oranı bir hayli yüksek. Dijital cihaz kullanımının artması gözlük kullanım yaşını da düşürmeye başladı. Gözlük kullanımı 5-6 yaşlara kadar düştü. Bu yeni gerçeklikleri yakından takip ettiklerini dile getiren Suat Çam, şunları söyledi:

“Eski teknolojiler bu anlamda günümüz ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Dijitalleşmeye bağlı ortaya çıkan sorunları geliştirdiğimiz teknoloji ile en aza indiriyoruz. Türkiye pazarı için ciddi büyüme beklediğimiz bir alan burası. Mio Smart üründe çok iddialıyız. Türkiye’de gününün büyük bir bölümünü dijital ekranlar karşısında geçiren insanların oranı çok yüksek. Göz sağlığı bu tür kişilerde iş güvenliği olarak görülmesi gereken bir konu, bu konuda bilinçlendirme çalışmalarına imza atacağız ve sektörü geliştireceğiz.”

Hoya Türkiye üs olacak

Türkiye’de yıllık 60 bin adet olan üretim kapasitesini önce üç katına ardından, 250 bin adete çıkaracak altyapıları bulunduğunu ifade eden Çam, “Tüm hazırlıklarımızı buna göre yaptık. Bu potansiyelimizi hem giderek büyüyen Türkiye pazarında hem de Ortadoğu, Körfez ve Kafkas gibi yakın coğrafyalarda kullanacağız. Türkiye’de ürettiğimiz ürünlerin bu ülkelere satışını gerçekleştireceğiz. Bir anlamda Hoya Türkiye yakın coğrafyaların üretim üssü olmaya aday” dedi. Hoya’nın hiçbir zaman perakendeye girme planı olmadığını söyleyen Çam, zincir mağazalardan ziyade optikçilerle birlikte çalışmayı önemsediklerini vurguladı.

TEKNOLOJİK ÜRETİM, SATIŞ SONRASI KALİTE VE HIZLI SEVKİYAT

Dünyanın 52 ülkesinde faaliyet gösteren Hoya’nın 2015’te kurulan Türkiye’deki laboratuvarında yıllık 60 bin optik cam üretiyor. Şirketin Türkiye’de 100 kişi istihdam ettiğini ifade eden Çam, Hoya’nın bu laboratuvar ile temel amacının ‘daha hızlı sevkiyat’ olduğunu belirterek, “Türkiye’de de kişiye özel (tamamen kişinin reçete değerleri ve parametrelerine göre) hazırlanan optik camın 3 gün gibi kısa bir sürede teslim edilebildiğinin altını çiziyor. Çam, ‘Global oyuncular distribütörlükler veya ortaklıklar ile Türkiye pazarında yer alıyor. Biz Hoya Türkiye olarak bir ilkiz. 2014 yılında hiçbir yerel aracı şirket olmaksızın tam bir global yatırım yapısı ile kendi laboratuvarımızı kurduk. Türkiye’de en kusursuz ürünü üretmek adına HIQS (Hoya International Quality Standarts) olarak adlandırılan globalden gelen kriterleri sağlıyoruz. Üretimden optikçiye gelene kadar ürünü 9 ayrı testten geçiriyoruz” diye konuştu.

OPTİKTE KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ SÜREÇ DEVREDE

Dünya genelinde 36 bin istihdamı bulunan Hoya’nın 2018 toplam cirosu 4.5 milyar euro. Önüne koyduğu hedefler noktasında, satın aldığı Seiko ve Pentax markalarının yaratacağı sinerjiden de yararlanacak. 76 adet farklı patente sahip olan Hoya, kendi fotokromik teknolojisinin de (Sensity) sahibi. Hoya’nın Macaristan fabrikasında günde 20 bin ayda ise 600 bin optik cam üretimi gerçekleşiyor. Fabrika seri ürerim yapmasa, optik camda durum diğer fabrikalardan biraz farklı. Siparişler aslında hastaların reçeteleri ve tüm üretim tesislerinde kişiye özel üretim gerçekleşiyor. Yarı mamul olarak gelen hammaddenin kullanıcının değerlerine göre hazırlanmasına, kesiminden ölçülendirmesine, parlatma ve yıkama aşamalarına kadar hassas bir proses izleniyor. Kişiye özel üretim gerçekleştiği için hız ve lojistiğin optik sektörü için çok önemli olduğunu altını çizen Suat Çam, Macaristan’daki üretimin yüzde 80’ini Türkiye’de gerçekleştirebildiklerini, yüzde 20’lik çok küçük bir ürün grubunu üretmek için Macaristan’a sipariş geçtiklerini belirtti.