19 °C

Ekonomiyle birlikte havayolu yük taşımacılığı da yavaşladı

İç piyasadaki daralmanın etkileri, havayolu taşımacılığına yansıdı. Yılın ilk üç ayında hem yolcu hem de yük taşımacılığı azaldı. Buna karşılık yurtdışı yük taşımacılığında ilk üç ayda yüzde 8.9 oranında artış görüldü. (Mehmet Kaya)

Ekonomiyle birlikte havayolu yük taşımacılığı da yavaşladı

Mehmet KAYA

Ekonomideki yavaşlama, havayoluyla taşınan yük miktarına da yansıdı. Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) verilerine göre yılın ilk çeyreğinde iç hatlardaki havayoluyla taşınan yük miktarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8.1 oranında azaldı. Buna karşılık yurtdışına taşınan yük miktarı yüzde 8.9 oranında arttı. Yük taşımacılığındaki düşüşün bir kısmı yolcu sayısındaki azalmadan kaynaklandı. Türkiye iç hat yolcu sayısı ilk çeyrekte yine aynı döneme göre yüzde 10.8 oranında geriledi. Yurtdışı yolcu taşımacılığı ise yüzde 7.4 oranında arttı.

DHMİ verilerine göre kapanan Atatürk Havalimanı yılın ilk çeyreğinde de Türkiye’nin hava trafiğini ve yük taşımacılığını sırtladı. Atatürk havalimanında gerçekleşen uçak trafiği ocak-mart döneminde 107 bin 72 oldu. Toplam trafik bir önceki yıla göre yüzde 2 azaldı. İç hat trafiği yüzde 12 azalırken, dış hat trafiği yüzde 2 arttı. Yine Atatürk Havalimanı’ndaki yolcu trafiği de bir önceki yıla göre yüzde 2 azalarak 15 milyon 200 bin 502 kişi oldu. İç hat yolcu trafiğinde yüzde 13 azalma, dış hat yolcu trafiğinde yüzde 2 artış gözlendi. Ocak-mart dönemi İstanbul Havalimanı yük trafiği de bir önceki yıla göre yüzde 4 artışla 568 bin 617 ton oldu. İç hat yük trafiği yüzde 16 azalırken, dış hat trafiği yüzde 6 arttı.

Bu arada son dönemde hızlı büyümesini sürdüren İstanbul Sabiha Gökçen havalimanı, uçak ve yolcu sayısında dış hatlarda pozitif büyümesini sürdürürken, iç hatlardaki düşüşü de Atatürk Havalimanı’nın gerisinde kaldı. Sabiha Gökçen’den yük taşımacılığı hem iç hem de dış hatlarda arttı.

Türkiye geneline bakıldığında ise dış hat yük trafiği ocak-mart döneminde yüzde 8.9 arttı. İç hat yük trafiği de aynı dönemde yüzde 8.1 oranında düştü. Ekonomideki yavaşlamanın etkisi iç hat yük trafiğinde gözlenmiş oldu. Büyümenin devam ettiği önceki yıllarda Türkiye hava limanlarında yük taşımacılığında düzenli yükseliş gerçekleşmişti. Türkiye havalimanlarından taşınan yük ocak-mart döneminde 815 bin 921 ton oldu. Dış hatlardaki yük trafiği 625 bin 317 ton ile ilk çeyreği kapattı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap