4 °C

Gine ile ikili havacılık anlaşması imzalandı

Türkiye ve Gine sivil havacılık yetkililerinin İstanbul'da imzaladığı anlaşmayla Türkiye'deki tüm noktalardan Gine-Konakri'ye frekans kısıtlaması olmaksızın sefer düzenlenebilecek

Gine ile ikili havacılık anlaşması imzalandı

ANKARA - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), ikili havacılık anlaşması yapılan ülke sayısının Gine ile Afrika'da 50'ye ulaştığını bildirdi. 

SHGM'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye ve Gine sivil havacılık yetkililerinin İstanbul'da imzaladığı anlaşmayla Türkiye'deki tüm noktalardan Gine-Konakri'ye frekans kısıtlaması olmaksızın yolcu ve kargo seferleri düzenlenebilecek. 

Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Bahri Kesici ve Gine Ulusal Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı El Hadj Mans Kolon Keita başkanlığında gerçekleştirilen müzakerelerde ayrıca tayin edilen taşıyıcıların üçüncü taraf dahil olmak üzere kod paylaşımı, bloke yer ve benzeri ticari konularda işbirliği yapmaları konusunda da mutabakat sağlandı. Bamako, Ouagadougou, Dakar, Nouakchott, Abidjan ve Cotonou'nun, ara ve öteki noktalar olarak belirlendiği anlaşmayla Türk havayolu işletmelerinin daha önce uçmadığı ülkeler üzerinden bağlantılı uçuşlarla yeni ülkelere ulaşmasının yanı sıra 50 milyar dolarlık bir ekonomi ve 40 milyonluk bir nüfusa erişim imkanı sağlandı. 

Anlaşma çerçevesinde, başta eğitim olmak üzere, havacılık alanında birçok konuda işbirliği yapılması, ekonomik kalkınmanın yanı sıra bilgi ve tecrübe paylaşımına gidilmesine karar verildi. Bu kapsamda dünyanın en fakir ve en az gelişmiş başkentlerinden biri olan Konakri'ye yapılacak seferlerle hem Gine'nin gelişimine yardımcı olunabilecek hem de Türk iş adamlarının bölgede yapacağı yatırımların önü açılmış olacak.  

Öte yandan Gine ile imzalanan anlaşma sonucu, Türkiye'nin ikili havacılık anlaşması yaptığı ülke sayısı Afrika'da 50, dünya genelinde ise 160'a ulaştı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.