Hızlı trenle, Bursa-Adana-Konya hatlarında yük taşımacılığı yapılacak

İstanbul-Bursa ve Konya- Karaman-Adana hatları Hızlı tren geceleri yük taşıyacak

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

MELTEM GÜNDÜZ

ANKARA - Türkiye’nin ilk hızlı treni şimdi de yük taşımacılığı yapacak. İstanbul-Bursa ve Konya- Karaman-Adana hatları arasında çalışacak hızlı tren sadece gece hizmet verecek. Diğer yandan demiryollarında serbestleşmenin önünü açan düzenleme kapsamında oluşturulan TCDD Taşımacılık AŞ’nin yılsonuna kadar kurulması planlanıyor.

Demiryollarında yük ve yolcu taşımacılığını özel sektöre açacak düzenlemelerin yapılmasının ardından demiryollarında yeni projeler gelmeye başladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın önceki gün ‘Hızlı trende yük de taşınacak’ açıklamasının detayları belli oldu. Hızlı tren yolcu taşımacılığının yanı sıra şimdi de yük taşımacılığı yapacak. İstanbul- Bursa ve Konya-Karaman-Adana hatları arasında çalışacak hızlı tren sadece gece hizmet verecek. 2011 yılı sonunda Türkiye’deki hat uzunluğu 12 bin, yüksek hızlı hat uzunluğu ise 888 kilometreydi. 2023’e kadar hızlı tren hattı uzunluğunun 10 bin kilometreye ulaştırılması, demiryolunun yolcu taşımada yüzde 2 olan payının 10’a, yüzde 5 olan taşımacılık payının da yüzde 15’e yükseltilmesi planlanıyor.

Yük ve yolcu taşıma rekabete açılacak

Bu arada Avrupa Birliği mevzuatına uygun olarak demiryolu sektörünün yasal ve yapısal çerçevesinin oluşturulması amacıyla 1 Mayıs 2013 tarihinde çıkarılan Türkiye Demiryolu Sektörünün Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun ile demiryolu taşımacılığında yeni bir sürece girildi. Demiryollarında serbestleşmenin önünü açan düzenleme kapsamında kurulacak TCDD Taşımacılık AŞ’nin oluşumuna yönelik hazırlık çalışmaları devam ediyor. 2014 sonu itibariyle TCDD ile TCDD Taşımacılık AŞ’nin ayrışması çalışmaları tamamlanacak. Böylece yük ve yolcu taşımacılığı rekabete açılacak, özel sektör kendi trenleri ve kendi personeliyle demiryolu taşımacılığı yapma imkânına kavuşacak.

Geçtiğimiz yılın fiyatlarıyla 2003-2013 yıllarında demiryolu sektörüne yaklaşık 40 milyar kaynak aktarıldı. Blok tren uygulamasıyla 2013 yılında 26 milyon ton yük taşındı. 2003 yılında 658 bin ton/yıl olan demiryoluyla yapılan konteyner taşımacılığı 2013 yılında yaklaşık 13 kat artarak 8,7 milyon ton/yıla çıktı. Şahısların yük taşıması ve vagon kiralaması kapsamında ise 2013’te 6,1 milyon ton yük taşındı.

Demiryolunda 2023 hedefleri

• Toplam 25.000 km demiryolu uzunluğuna ulaşılması,
• Tüm hatların yenilenmesi.
• Demiryolu sektörünün serbestleşmesi.
• ‘Milli Sinyal Sistemi’nin marka haline getirilmesi.
• Mevcut araçların hızlı tren hatlarına uygun hale getirilmesi, her türlü demiryolu aracının ülkede üretilmesi.
• Demiryolu Ulaşım Enstitüsü’nün faaliyete geçirilmesi.
• Milli demiryolu sanayisiyle AR-GE’sinin desteklenmesi ve her türlü demiryolu teknolojisinin geliştirilmesi.
• Uluslararası demiryolu koridorlarının geliştirilmesinin sağlanması.
• TCDD’nin 2023 yılında yük taşımacılığında 57.2 milyar ton-km performansa ulaşması.

 

Etiketler