24 °C

Nuh Üstün, lojistikte 5 asırlık tıkanma noktalarını yazdı

Nuh Üstün kitabında; Türkiye için tarih boyunca değişmeyen deniz ve karayolu tıkanma noktalarını tespit ederek, söz konusu tıkanmaları iki farklı tarihsel dönem içerisinde karşılaştırmalı olarak inceliyor.

Nuh Üstün, lojistikte 5 asırlık tıkanma noktalarını yazdı

Aysel Yücel

Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı Nuh Üstün tarafından kaleme alınan 'Türkiye'nin Beş Asırlık Lojistik Tıkanma Noktaları' adlı çalışma, Mersin Deniz Ticaret Odası'nın (MDTO) desteğiyle kitap haline getirildi.

Türkiye'nin Beş Asırlık Lojistik Tıkanma Noktaları adlı çalışmada Türkiye için tarih boyunca değişmeyen deniz ve karayolu tıkanma noktaları tespit edilerek, söz konusu tıkanmalar iki farklı tarihsel dönem içerisinde karşılaştırmalı olarak inceleniyor. Tıkanmaların tarihsel arka planı ile mevcut durumunun ortaya konulduğu çalışmada söz konusu tıkanmaların Türk ihracatına etkileri de tartışılıyor.

Kitapta bugün Türkiye'nin lojistik alanında yaşadığı önemli sorunların beş asırlık uzun bir tarihi geçmişi olduğunu, bu sorunların zamanla kronik hale geldiğini, Türk dış ticaretinin lojistik anlamda önünün açılabilmesi için bu tıkanmaların ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladığını belirten Nuh üstün, “Kitapla bu lojistik tıkanma noktalarının ortadan kaldırılmasının Türk dış ticareti açısından önemi noktasında lojistik sektöründe ve bilhassa sektör dışındaki paydaşlarda farkındalık yaratmayı amaçlıyorum. Oluşacak bu farkındalığın, bu beş asırlık sorunların çözümü noktasında daha büyük ve kararlı adımlar atılmasına katkı yapmasını umuyorum” dedi.

Yeni kitap projesi yolda

Kitaba gösterilen ilginin ve yapılan olumlu geri dönüşlerin beklentimin üstünde olduğunu vurgulayan Üstün, “Özellikle akademik dünyadan ve denizcilik sektöründen çok olumlu geri dönüşler alıyorum” dedi. Üstün, kitabın akademik dünyada, bu konuyla ilgili yapılacak daha kapsamlı çalışmalar için ilham olmasını umduğunu söyledi. Üstün ayrıca, lojistik alanında yeni kitap projeleri de olduğunu belirterek, “Üzerinde çalışmayı düşündüğüm bazı konular var. Özellikle Bir Kuşak Bir Yol Projesi ile ilgili bir çalışma yapmayı planlıyorum”

Şiir kitabı ve romanı da var

1990 yılında Gümüşhane'nin Kelkit ilçesinde doğan Üstün, Liseyi Erzincan Anadolu Öğretmen Lisesi'nde, üniversiteyi ise ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde okudu. Yüksek Lisans eğitimine ODTÜ'de, Ortadoğu Araştırmaları Bölümü'nde devam eden Üstün, Yaklaşık beş yıldır Ticaret Bakanlığı'nda dış ticaret uzmanı olarak çalışıyor. Üstün'ün Aynı zamanda Sadri Alışık Kültür Merkezi'nde oyunculuk eğitimi de bulunuyor. Üstün'ün 2013'de ODTÜ'de öğrenciyken Cemre isimli bir romanı, 2015'de Gökkuşağının Bittiği Yer, 2017'de ise Ben Hiç Kimse isimli şiir kitaplarım yayınlandı. Üstün'ün aynı zamanda çekime hazır bir film senaryosu da bulunuyor.