Bakan Dönmez: Kömürün karası altının parıltısından daha değerlidir

Soma Termik Santral tesisinin emisyon değerinin yüzde 99 olduğunu belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Avrupa Birliği normları ne diyorsa bizde daha iyisi var ama bazı çevreler bunu görmezden geliyor. Biz ısrarla doğru olanı haykırmaya ve doğru bildiğimiz yolda gitmeye kararlıyız. Bana göre kömürün karası altının parıltısından daha değerlidir." dedi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Manisa'nın Soma ilçesinde bulunan bir maden ocağını ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, madencilerle bir araya geldi. Burada konuşan Dönmez, fırsat buldukça madencileri ziyaret etmeye çalıştığını söyledi.

Madencilerin emeğinin son derece kutsal olduğunu vurgulayan Dönmez, "Bunun farkındayız. Ama bazı kesimler maalesef madende çalışan kardeşlerimizin bu emeğini, bu zorluğu görmezden geliyor. Biz her türlü kara algıya ve propagandaya rağmen madenci kardeşlerimizin yanında durmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

"Dünyada elektriğin yaklaşık yüzde 38'i kömürden üretiliyor"

Manisa'nın yüzde 80'ine yakınının doğalgaza kavuştuğunu aktaran Dönmez, "Kömür halen bugün dünyada elektrik üretiminde ciddi bir pay alan enerji hammaddemiz. Dünyada üretilen elektriğin yaklaşık yüzde 38'i kömürden üretiliyor. İlk yıllardaki gibi kömür yakmak, kazan sistemleri, santral sistemleri, eski teknolojilerde olduğu gibi havayı kirletmiyor. Şimdi çok daha çevreci. Toprağa, havaya, suya, canlıya ve insana daha az etki eden sistemlerle donatılmış durumda." ifadelerini kullandı.

Soma kömür havzasının Türkiye'nin ikinci büyük kömür havzası olduğuna işaret eden Dönmez, şunları kaydetti: "Bugün açılışını yaptığımız termik santralin emisyon değeri yüzde 99. Sadece yüzde 1'ini emisyon olarak havaya veriyor. Avrupa Birliği normları ne diyorsa bizde daha iyisi var ama bazı çevreler bunu görmezden geliyor. Biz ısrarla doğru olanı haykırmaya ve doğru bildiğimiz yolda gitmeye kararlıyız. Bana göre kömürün karası altının parıltısından daha değerlidir."