“Müteahhitlerimizi yerli ürünlere teşvik ediyoruz”

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİAD), 2019 yılının ilk Sanayici-Müteahhit Buluşmasını gerçekleştirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA (DÜNYA) - Sektöre ve üyelerine daha çok fayda sağlama adına belli periyotlarla düzenlenen buluşmaların son adresi, 37 yıldır ulusal ve uluslararası arenada global standartlarda komple paket asansör ve asansör komponentleri üreten HAS Asansör oldu.
Çok sayıda İMSİAD üyesinin katılımıyla gerçekleşen buluşmada; İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç, HAS Asansör Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Şekerci, HAS Asansör Genel Müdürü Hüseyin Keşanlı, CE Mühendislik Genel Müdürü Cem Bozdağ, Ar-Ge Müdür Yardımcısı Şamil Çahal ve Üretim Müdürü Yasin Üskül yer aldı.

‘İnşaat söz konusu olduğunda Bursa kendine yeter’ diyen İMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Andıç, müteahhitleri yerli ürünlere teşvik etmek için çalıştıklarının altını çizdi. Andıç sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir ürün İMSİAD üyemiz tarafından üretiliyor veya satılıyorsa öncelikle onu tercih etmenizi özellikle istirham ediyoruz. Ama tabii ki, tercih edebilmek için önce bilmemiz, bunun için de birbirimizi tanımamız gerekmektedir. Bu çerçevede İMSİAD olarak bugün HAS Asansör gibi kıymetli sanayicilerin ev sahipliklerinde düzenlediğimiz Sanayici-Müteahhit Buluşmaları’nı ve üyelerimizin birbirleri arasındaki ticareti arttırmaya dönük diğer tüm çalışmaları son derece önemsiyoruz.”

“Müteahhitlik yasasını önemsiyoruz”

Deprem yönetmeliğinden, yapı denetim yönetmeliğine, şantiye şefi yönetmeliğinden müteahhitlerin sınıflanması ve kayıtlarının tutulmasına dair yönetmeliğe kadar sektörü ilgilendiren pek çok önemli yönetmelikte değişiklikler olduğunu ifade eden Andıç, son yıllarda birçok farklı sektörden inşaat sektörüne bilinçsiz girişlerin yaşandığını vurguladı. Bu bilinçsiz girişlerin sektörde kontrolsüz bir büyümeye sebep olduğuna işaret eden Andıç, “Bunun önünün bir şekilde alınması için müteahhitlik yasasını önemsiyor ve sektöre bilinçsiz girişleri önlemesi bakımından önemli bir kazanım olacağını düşünüyoruz. Yapı denetim ve diğer yönetmelik değişimleri hakkında da, her biri için yeni ofisimizde sektörel paydaşlarımızla ortak bilgilendirme toplantıları da yapacağız. Gündemi takip ederek işlerimizi geliştirmeye ve sektörümüze faydalı olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Etiketler