21 °C

'AOS' ile sağdan direksiyon otobüs pazarına talibiz'

Yeni dönem için elektrikli otobüs üretimini artırma planları yapan Anadolu Isuzu, kendi markası AOS ile İngiltere ve İrlanda’ya ihracata başlıyor. Anadolu Grubu'nu patronu Tuncay Özilhan, sağdan direksiyonlu ürünleri daha geniş pazarlara sunacaklarını ifade etti.

'AOS' ile sağdan direksiyon otobüs pazarına talibiz'

Mustafa Kemal ÇOLAK

Anadolu Isuzu, en büyük midibüs ihracatını Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e gerçekleştirdi. Tiflis Belediyesi’nin 16.9 milyon Euro bedelli 200 araçlık ihalesini kazanan şirketin araç teslim törenine katılan Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, şirketlerinin kendi markası AOS ile İngiltere ve İrlanda’ya otobüs ihracatı yapacaklarını söyledi.

Özilhan, “AOS ile sağdan direksiyonlu pazarlarda büyüyeceğiz. Ayrıca Rusya ve Güney Amerika’da da etkin satış yapacağız” diyen Özilhan, ekonomideki büyümenin göstergelerinden birinin de ticari araç satışlarının artması olduğunu kaydetti. Alman devi VW’nun yeni fabrika yatırımı için Manisa’yı seçmesinin çok önemli bir karar olduğunu vurgulayan Özilhan, “Bu yatırımın Türkiye’ye gelmesinde emeği geçenleri tebrik etmemiz gerekiyor” dedi. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, ekonominin büyüme göstergelerinden birinin de ticari araç satışı olduğunu söyledi. Ticari araç pazarında büyüme rakamlarının ekonomideki büyüme ile ortaya çıkacağını dile getiren Özilhan, “Türkiye bugün dünyanın en önemli otobüs üretim merkezlerinden biri haline gelmiştir. Bu potansiyelimiz ile global arenada hızlı büyüyebiliriz. Biz de hedefimizi ihracat odaklı büyüme olarak koyduk” diye konuştu.

Anadolu Isuzu Ar-Ge merkezinde geliştirilen ve üretimi Türkiye’de yapılan Isuzu Novociti Life’ın Polonya, İtalya, Yunanistan ve Fransa’dan sonra, Gürcistan Tiflis Belediyesi ihalesinin teslim törenine grubun üst yönetiminden geniş

bir kadro katıldı. Törende Özilhan dışında İcra Başkanı Hurşit Zorlu, Otomotiv Grup Başkanı Bora Koçak, Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan, Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Selda Çelik ve İhracat Direktörü Hakan Kefoğlu hazır bulundu. Anadolu Isuzu, geçen yıl yeni yatırımları ile büyüttüğü Ar-Ge merkezinde 140 mühendis çalıştırıyor. Hali hazırda 276 patent sayısı ile kendi alanının ilk

sırasında yer alan şirket, toplu taşıma, savunma sanayi ve elektrikli araçlar olmak üzere farklı segmentlerde yeni projeler geliştiriyor

AOS İngiltere yolcusu

Anadolu Grubu Başkanı Özilhan, Isuzu ile çok başarılı yürüyen bir işbirliği içerisinde olduklarını söyleyerek, “Şirketimiz yanı sıra AOS adını verdiğimiz kendi markamızı da yarattı. AOS önemli ihracat bağlantılarını realize etme noktasına geldi. İrlanda ve İngiltere pazarlarına AOS markamız ile otobüs ihracatına başlıyoruz” dedi. Söz konusu ülkelere 400 adete yakın ürün satacaklarını belirten Özilhan, “Sağdan direksiyonlu araç pazarlarında büyüyeceğiz. İngiltere’nin ardından bu sistem ile trafiği düzenlemiş olan farklı ülkelere de adım atacağız” diye konuştu. AOS, Rusya ve Güney Amerika’da da ihracat hedefliyor.

'VW yatırımı için emek verenlere tebrikler'

Tuncay Özilhan ile otomotiv sektöründeki güncel gelişmeleri de konuşma fırsatı bulduk. Alman otomotiv devi VW’in yeni yatırımı için Manisa’yı seçmesinin kesinlik kazanmasını memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Özilhan, “Nitelikli yatırım her ülke için çok değerlidir. Bu yatırım Türkiye için büyük bir öneme sahiptir. Türkiye’de istihdama büyük katkı sunacak sözkonusu yatırım için emeği geçenleri tebrik etmemiz gerekiyor” dedi. Özilhan, geçmişte eleştirilen Ford Otosan yatırımının bugün büyük değer yarattığını da dile getirdi. Türkiye’nin dünya üzerinde kendisini kanıtlamış bir otomotiv sektörü olduğunu söyleyen Özilhan, “Son dönemde ara eleman çalışan bulmakta zorluk çekiyoruz. Boyacı, kaynakçı yetiştiren meslek liselerine ağırlık vermeliyiz. Asgari ücretten birkaç kat fazla kazanma fırsatı sunan bu yöndeki istihdamı artırmamız çok önemli” diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap