22 °C

BMW 3 Serisi liderlik hedefiyle geldi

Teknolojik özellikleri ve yeni tasarımıyla iddiasını artıran Yeni BMW 3 Serisi, Türkiye’de satışa sunuldu. Hakan Tiftik, “BMW’nin gelmiş olduğu son noktayı temsil eden en önemli modelimizle sınıfında liderlik hedefliyoruz” dedi.

BMW 3 Serisi liderlik hedefiyle geldi

Aysel YÜCEL

BMW 3 Serisi’nin 7’nci neslini temsil eden, G20 gövde kodlu modeli, önemli ölçüde geliştirilen sportif becerileri ve yenilenen tasarım dilinin yanı sıra ileri sürücü destek ve eğlence teknolojileriyle Türkiye'de satışa sunuldu. Yenilenen modelin test sürüşü ise geçen hafta İzmir'de yapıldı.

BMW’nin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en önemli modeli olarak görülen BMW 3 Serisi’nin yeni nesliyle iddiasını daha da artırdığını söyleyen Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik, “Yeni BMW 3 Serisi, tasarımı ve sahip olduğu teknolojik özellikler ile BMW’nin gelmiş olduğu son noktayı temsil eden en önemli model olarak dikkat çekiyor” dedi. Tüm dünyada BMW satışlarının yüzde 25’ini BMW 3 Serisi’nin oluşturduğunu belirten Hakan Tiftik, “Eylül ayından itibaren satışına başladığımız BMW 3 Serisi ülkemizde de yine büyük bir ilgiyle karşılanıyor. Çok kısa bir süre

de yüksek talep gördü. Bu yıl Temmuz ayından bu yana 750 adetlik satış gerçekleştirdik. Yılsonuna kadar toplamda 2 bin adet Yeni BMW 3 Serisi satışı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. Türkiye’de 337 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulan ve BMW’nin yenilenen güçlü ve verimli motorlarının yer verildiği Yeni BMW 3 Serisi, Türkiye’de BMW 320i motor seçeneğiyle satışa sunuluyor. BMW’nin yeni tasarım dilinin kullanıldığı modelde, net çizgiler ve kıvrımlar otomobilin modern ve estetik görünmesini sağlayarak, Yeni BMW 3 Serisi’nin sportif ve duygu dolu mevcudiyetini vurguluyor. Lansmana özel First Edition donanım paketleriyle tasarlanan, Yeni BMW 3 Serisi, Sport Line, Luxury Line ve M Sport tasarım seçenekleriyle de kişiselleştirilebiliyor. Yeni BMW 3 Serisi, aktif Böbrek Izgara kontrolü, hava perdeleri ve neredeyse tamamen düzleşen tabanı ile rüzgar direncini (Cd) 0.26’dan 0.23’e indirdi. Tamamen LED farlar Yeni BMW 3 Serisi’nde standart olarak sunulurken, 530 metre aydınlatma menziline sahip olan Adaptif BMW Laserlight Sistemi ise opsiyonel olarak tercih edilebiliyor. Ayrıca karartılmış LED stop lambaları da standart olarak sunuluyor.

Yeni BMW 3 Serisi’nin iç mekânı da baştan yaratıldı. Tamamen sürücü odaklı ve daha rafine bir iç mekâna sahip olan Yeni BMW 3 Serisi’nin orta konsolunda çok daha modern kumanda tuşlarına ve yüksek kalitede malzemelere yer verildi. Ön koltukların omuz ve bacak destekleriyle birlikte Yeni BMW 3 Serisi’nin arka görüşü de önemli ölçüde artırıldı. Büyüyen ölçüleriyle birlikte arka koltuklarda sunulan diz mesafesinde de önemli bir artış sağlandı. Yeni BMW 3 Serisi’nin bagaj kapasitesi ise 480 litreye ulaştı.

Yeni BMW 3 Serisi, yeni süspansiyon teknolojisi, rijitliği arttırılan gövdesi ve geliştirilen şasi geometrisi ile daha keskin bir sportif sürüş karakterine kavuştu. Tekerleklerinin genişleyen iz açıklığı, azalan ağırlığı, aşağı çekilen ağırlık merkezi ve 50:50 oranındaki ön/arka ağırlık oranı ile segmentindeki en sportif sürüş hissini sunmaya devam ediyor. 1.6 litre hacminde ve 170 bg gücündeki motor, 100 km’de 6 litrelik ortalama yakıt tüketimi ve 7,7 saniyelik 0-100 km/s hızlanması ile performans ile ekonomiyi bir arada sunuyor.

Yeni BMW 3 Serisi’nde standart olarak sunulan 8 ileri otomatik şanzıman görev yapıyor. Yeni BMW 3 Serisi’nde görev alan aktif güvenlik sistemleri de dikkat çekiyor. Fren Fonksiyonlu Kaza ve Yaya Algılama sistemi, Şerit Takip Uyarı Sistemi Yeni BMW 3 Serisi’nde artık standart olarak sunuluyor. Opsiyonel olarak sunulan Profesyonel Sürüş Asistanı kapsamında Stop & Go özelliğine sahip Aktif Hız Sabitleme Sistemi, Direksiyon ve Şerit Kontrol Asistanı, Şerit Değişim Uyarı Sistemi, Yan Çarpışma Koruması, Çapraz Trafik Uyarısı sistemlerine sahip olunabiliyor. Ayrıca yeni nesil BMW Head-Up Display sistemi de opsiyonel olarak tercih edilebiliyor.

Yeni BMW 3 Serisi, modern ve inovatif sürücü kokpitiyle de dikkat çekiyor. Standart olarak sunulan BMW Live Cockpit ile gösterge içi ve orta konsol üstündeki renkli ekranların da boyutları sırasıyla 5.7 inç ve 8.8 inçe çıkarıldı. Opsiyonel olarak tercih edilebilen BMW Live Cockpit Professional ile 12.3 inç genişliğinde tamamen dijital bir göstergeye sahip olunabiliyor. BMW’nin yeni işletim sistemi ile orta konsoldaki ekran dokunarak, iDrive kumandasıyla ya da opsiyonel olarak alınabilen Harekete Duyarlı Komut Sistemi ile de uzaktan kontrol edilebiliyor.

Yeni modellerle atağa geçiyor

Yeni gelen modellerle markanın satışlarını hızlandıracağını belirten Tiftik, “Temmuza kadar eski gövdelerle idare ettik. Son aylarda 1 Serisi satamıyorduk. İnşallah ekim ayı itibarıyla BMW, 1 Serisi satışları da artacak. Ayrıca 3 Serisi 2 bin adet hedefliyoruz. 1 Serisi ve 3 Serisi ile bu yıl satışlar artmasını bekliyoruz. Ayrıca X1 bu sene temmmuz ayında çok güçlü bir makyaj gördü. Orada beklentiler doğrultusunda ilerliyoruz, iddialıyız. 8 Serisi bu senenin önemli araçlarından biri. 8 Serisi’nden ağustos ayında getirdik. Ekim ortasında dört kapılı Yeni BMW 8 Serisi Gran Coupé gelecek. Bu araç gerçekten bizim için çok önemli bir ürün olacak. Dolaysıyla kasım ayında üst segmentte önemli lansmanlarımız olacak. Yıl sonunda toplamda 8 bin 500 adetlik satış hedefliyoruz” diye konuştu.

Artık ürüne değil, müşteriye odaklanıyor

Hakan Tiftik, marka olarak, müşteri memnuniyetini en öncelikli konulardan biri yaptıklarını vurgulayarak, şunları söyledi. “Elbette satış adetleri de önemli bir konu ama bizim için müşterinin memnun olması, keyifli araç kullanması daha önemli. Ürün odaklılığından müşteri odaklılığına doğru geçen önemli bir yolculuğumuz var. Yaklaşık 1.5 yıldır bunun üzerinde çalışıyoruz. Bu yolculuğumuz devam ediyor. Bunun için birçok dijital alt yapıyı hayata geçirdik. Adetler değişebilir ancak önemli olan gerçekten müşteri memnuniyeti ve müşteri bağlılığı. Müşterinin aracı aldıktan sonraki o ilk 3 yılı nasıl geçirdiği, ne derece memnun kaldığı çok önemli. Müşterilerin beklentileri çok farklılaşıyor. Ve bu üretici için giderek daha fazla önem kazanıyor. Bu kadar şeffaf dünyada artık müşteri güvenebileceği gönül rahatlığı ile alışveriş yapabileceği şirketleri markaları seçmeye çalışıyor. Fiyat artık eskisi kadar önemli bir faktör değil. Kimi güvenlik konusuna öncelik veriyor kimi tasarıma, kimi de sürüş performansına. Biz yaptığımız büyük veri analizleri ile hangi müşteri ne istiyor bunun üzerinde çalışıyoruz.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap