6 °C

Lüks tutkusu 'ÖTV'ye rağmen fren tutmadı

Üst segment ve lüks üretimleriyle ünlü 11 otomobil markasının Türkiye'deki 10 aylık satış rakamı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30.8'lik artış gösterdi

Lüks tutkusu 'ÖTV'ye rağmen fren tutmadı

İZMİR -  Otomobil satışında uygulanan özel tüketim vergisinde yılbaşında yapılan artışa rağmen, geride kalan 10 aylık dönemde üst segment ve bazı lüks otomobillerin satışındaki artış trendi devam etti. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerinden derlenen bilgilere göre, otomobil satışında uygulanan özel tüketim vergisinde (ÖTV) 2014 yılında yapılan artış, genel olarak pazarda daralmaya yol açarken, üst segment ve bazı lüks otomobil satışlarında ise etkili olmadı.  

ÖTV'nin motor hacmine göre yüzde 45, yüzde 90 ve yüzde 145 olarak düzenlenmesinin ardından ocak-ekim döneminde otomotiv pazarında yüzde 15,6'lık gerilemenin yaşandığı Türkiye'de, tüm dünyada üst segment ve lüks üretimleriyle ünlü 11 otomobil markasının, Türkiye'deki 10 aylık satış rakamı ise geçen yıla göre yüzde 30,8'lik artışla  29 bin 420'den, 38 bin 483'e çıktı.  

 Porsche ve Maserati vites yükseltti

Bu dönemde lüks sınıf otomobillerden Porsche ve Maserati, Türkiye'de satış rakamını en çok artıran markalar oldu.   Satış fiyatı, modeline göre 185 bin ile 393 bin avro arasında değişen Porsche, geçen yıl 382 olan Türkiye'deki otomobil satışını bu yıl 416'ya, satış fiyatı 170-530 bin avro arasında değişen Maserati ise 19'dan 57'ye çıkarmayı başardı.  

Lüks sınıf otomobillerden Bentley, Ferrari, Jaguar ve Lamborghini'nin satış rakamları ise geçen yılın 10 aylık dönemine kıyasla gerilese de Porsche ve Maserati'deki artışla fiyatı milyon liraları bulan bu sınıf otomobillerin toplam satışı 527'den 547'ye çıktı.  

Üst segment otomobillerde de artış yaşandı  

Üst segment otomobilleriyle ünlü BMW'nin satış rakamının, geçen yıla kıyasla artış göstererek 19 bini, Mercedes-Benz'in ise 16 bini aştığı Türkiye'de, bu sınıfta 4x4 araçlarıyla ünlü Land Rover 897, Jeep de 949 satış yaptı.  

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap