7 °C

Otomobil ihracatı yüzde 9 azaldı

Türk otomotiv sektörünün ihracatı, şubatta geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9 azalarak 2,54 milyar dolar oldu. Toplam ihracattan yüzde 78 pay alan Avrupa Birliği'ne satışlar yüzde 10 düştü.

Otomobil ihracatı yüzde 9 azaldı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinden (OİB) yapılan açıklamaya göre, otomotiv endüstrisi şubatta geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 9 düşüşle 2,54 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Geçen ay, binek otomobil ihracatı yüzde 11 düşüşle 953 milyon dolarda kaldı. Otobüs-minibüs-midibüs grubu ihracatı ise yüzde 16 artışla 149 milyon dolara ulaştı.

Tedarik endüstrisi ihracatı yüzde 5 azalarak 892 milyon dolar ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı da yüzde 29 düşüşle 407 milyon dolara geriledi.

Almanya, şubat ayında 349 milyon dolar ile Türkiye otomotiv sektörünün en fazla ihracat yaptığı ülke konumunu sürdürdü.

Şubat ayında ikinci büyük pazar Fransa'ya ihracat yüzde 5 düşüşle 265 milyon dolar, üçüncü büyük pazar Birleşik Krallık'a yönelik dış satış yüzde 13 gerileyerek 244 milyon dolar oldu.

Ülke grubu bazında en büyük pazar olan ve toplam ihracattan yüzde 78 pay alan Avrupa Birliği'ne şubat ayı ihracatı da yüzde 10 azalışla 1 milyar 981 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Bu arada, Afrika ülke grubuna ihracat yüzde 6, Bağımsız Devletler Topluluğu'na yüzde 23, Uzak Doğu ülkelerine yüzde 32, Serbest Bölgelere yüzde 47 ve Okyanusya ülkelerine yüzde 85 ihracat artışları yaşandı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap