6 °C

Otomotiv, rekor denemesi yaptı

Sektör, ihracatını geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35 artırdı.

Otomotiv, rekor denemesi yaptı

İSTANBUL - Otomotiv endüstrisi, Türkiye genel ihracatından daha hızlı büyümeye devam ediyor. Sektör, ihracatını geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35 artırdı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, sektörün Temmuz ayında çok büyük bir başarıya imza attığını bildirdi.

OİB'den yapılan açıklamaya göre Türkiye'nin Temmuz ayı toplam ihracatında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artış hesaplanırken, otomotiv endüstrisinin yüzde 35 artış ile ihracatın lideri olduğunu bir kez daha gösterdiği vurgulandı. Otomotiv endüstrisi bu yılın Temmuz ayında 1 milyar 965 milyon dolar ihracat gerçekleştirirken, elde ettiği yüzde 35'lik artışla son 24 ayın en iyi performansını gösterdi.

Sektör aylık ihracat tutarı açısından da 2008 Eylül ayındaki 2 milyar 145 milyon dolarlık dış satıştan sonra en yüksek rakama ulaştı.
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, "geçen yılın Temmuz ayında ihracatta bir daralma olmuştu. Bu yılın Temmuz ayında elde ettiğimiz başarı ile bu daralmanın etkisini de kırdık" dedi.

Rekor seviye zorlandı
Sektörün, ihracatın artırılması için olağanüstü bir çaba gösterdiğine işaret eden Sabuncu şunları kaydetti:
"İhracatta pazar çeşitliliğinin sağlanması ve Ar-Ge'ye yatırım yapılması yönündeki çabalarımız sonuç vermeye başladı. İzleyen aylarda ve yıllarda, otomotiv Türkiye ihracatının çekici gücü olmayı sürdürecektir. Bu yılın Temmuz ayındaki başarı hem elde edilen ihracat tutarı hem de artış yüzdesi açısından rekor seviyeyi zorladı."
OİB Başkanı Sabuncu'nun açıklamasına göre otomotiv endüstrisi Temmuz ayında 1 milyar 965 milyon dolarlık ihracat yaptı. Geçen yılın aynı ayında 1 milyar 451 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilmişti. Buna göre Temmuz ayındaki ihracat artışı yüzde 35 olarak hasaplandı.
Temmuz ayında elde edilen yüzde 35 artışla birlikte, yılın 7 aylık döneminde ihracat tutarı 12 milyar 510 milyon dolara ulaştı. Ocak-Temmuz itibariyle 7 aylık ihracatın, geçen yılın aynı dönemindeki 11 milyar 464 milyon dolarlık dış satışa göre de yüzde 9 artış gösterdiği hesaplandı.

Binek otomobilde yüzde 58 artış
Otomotiv endüstrisinin Temmuz ayındaki ihracat artışına en büyük katkıyı ise yüzde 58 artışla binek otomobiller ürün grubu yaptı. Bir diğer önemli ürün grubu olan yan sanayi ihracatındaki artış da yüzde 27 olarak gerçekleşti. Pazar açısından en büyük patlama yüzde 85 artışla Eski Doğu Bloğu ülkelerine yönelik yaşanırken, en önemli pazar konumunda bulunan AB ülkelerine yönelik ihracat da Temmuz ayında yüzde 40 büyüme gösterdi.
İhracatın en yüksek olduğu Almanya, Fransa gibi ilk 11 ülkede de Temmuz ayında büyük artışlar yaşandı. Bunlar arasında yer alan Birleşik Krallık'a yüzde 128 yükselişle 216 milyon 572 bin dolarlık, Rusya Federasyonu'na da yüzde 81 büyümeyle 131 milyon 658 bin dolarlık ihracat gerçekleşmesi dikkat çekti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.