18 °C

Otomotivin yüzde 68’i cebe girdi

IAB Avrupa’nın araştırmasına göre, Türk otomotiv markalarının yüzde 56’sının IOS telefon uygulaması, yüzde 24’ünün IOS tablet uygulaması bulunuyor. Android uygulaması olanların oranı yüzde 36.

Otomotivin yüzde 68’i cebe girdi

IAB Avrupa reklamveren mobil denetim raporu yayınlandı. IAB Avrupa’nın, 9 IAB ülkesinin katkısıyla gerçekleştirdiği araştırma, otomotiv ve perakende sektöründeki markaların mobile adapte olduklarını ancak aplikasyonlar konusunda gelişme alanları olduğunu ortaya koydu. Çalışmaya Avusturya, Bulgaristan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İtalya, Polonya, Türkiye katıldı ve yerel pazarlarda en çok reklam yatırımı yapan otomotiv ve perakende markaları incelendi.

Türkiye’de mobile uyumlu sitesi olan otomotiv markalarının oranı yüzde 68

IAB Avrupa’nın araştırmasına göre, Türk otomotiv markalarının yüzde 56’sının IOS telefon uygulaması, yüzde 24’ünün IOS tablet uygulaması bulunuyor. Android uygulaması olanların oranı ise yüzde 36. Otomotiv ve perakende markalarının büyük çoğunluğu mobil dünyada yer alıyor. Türkiye’de mobile uyumlu sitesi olan otomotiv markalarının oranı yüzde 68, perakende markalarının oranı ise yüzde 63.

‘Responsive’ tasarımlı sitesi olan, yani farklı cihazlardan girildiğinde site içindeki resim, yazı gibi elementlerin ekran genişliğine göre şekillendiği otomotiv markalarının oranı Türkiye’de yüzde 40’ken bu oran perakende markalarında yüzde 30 seviyesinde. Avrupa’da araştırma yapılan 9 ülke baz alındığında, otomotiv markalarının yüzde 78’inin sitelerinin mobile uyumlu olduğu; yüzde 58’inin responsive olduğu görülüyor. Perakendede ise bu oranlar sırasıyla yüzde 79 ve yüzde 55 olarak kaydediliyor.

E-ticaret, test sürüşü aplikasyonları artmalı

Tüketicilerin artan mobil internet kullanımlarına paralel olarak reklam verene içgörü sağlama amacını taşıyan araştırmada 600’den fazla markanın sitesi incelendi. Bu araştırma aynı zamanda, IAB Avrupa tarafından Mayıs 2015’te yayınlanan "Mobile BrandBuilders" reklam formatı önerilerini destekleyen bir çalışma olma özelliği taşıyor.
Araştırma, aplikasyonların iyileştirilmesiyle mobil pazarlama stratejilerinin gelişebileceğini gösteriyor. Bazı ülkelerde perakende markaları için "e-ticaret", otomotiv markaları içinse "test sürüşü rezervasyonu" işlevlerinin mobilde sınırlı olarak kullanıldığı görülüyor.

Araştırmada öne çıkanlar

•    Avrupa’da 9 ülkede otomotiv ve perakende sektörleri incelendiğinde, otomotiv markalarının aplikasyonlarda daha ilerde olduğu görülüyor. 10 otomotiv markasından 6’sının bir mobil ya da tablet aplikasyonu bulunuyor. Perakende markalarında mobil aplikasyonu olan firmaların oranı yüzde 50’nin üzerinde, yüzde 50’sinin ise tablet aplikasyonu bulunuyor.

•    İşlevsellik açısından bakıldığında, internet tarayıcılarının aplikasyonlardan daha gelişmiş olduğu görülüyor. Perakende markalarının yarıdan fazlasının alım-satım yapılabilen mobil sitesi bulunuyor. Ancak sadece dörtte birinin aynı işlevi sağlayan mobil ya da tablet aplikasyonu mevcut. Otomotiv markalarının çoğunluğunun web sitelerinde test sürüşü rezervasyonu seçeneği sağlıyorken uygulamalarda bu özelliği sağlayan markaların oranı dörtte birden az. Bu konuda bir istisna oluşturan İtalya’da ise 10 otomotiv markasından 9’unun hem mobil hem de tablet aplikasyonlarında test sürüşü rezervasyonu seçeneği bulunuyor. 

•    Mobil display reklamcılığın markalaşmada kullanımı hala düşük. Otomotiv markalarının yüzde 15’i, perakende markalarının ise 5’te birinden azı mobil display reklamı markalaşmak amacıyla kullanıyor. Bu alanda Hollanda öne çıkıyor. Hollanda’da otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmaların yüzde 44’ünün markalaşma amacıyla mobil display reklam kullandığı, bu oranın perakendede yüzde 36 olduğu görülüyor. Otomotiv ve perakende markaları tarafından sırasıyla yüzde 30 ve yüzde 24 oranında kullanılan 300x250 Mobile Brand Builders3 formatı, en yaygın kullanılan format olarak karşımıza çıkıyor.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap