23 °C

Son teknoloji elektrikli araçlar yarışa çıkıyor

12-22 Eylül tarihleri arasında açık olacak dünyanın en büyük otomobil etkinliklerinden biri olan Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı, birçok yeni otomobilin dünya prömiyerine sahne olacak.

Son teknoloji elektrikli araçlar yarışa çıkıyor

Aysel YÜCEL 

Dünyanın en büyük otomobil etkinliklerinden biri olan ve bu yıl 68'incisi düzenlenen Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı (IAA 2019), 10 Eylül Salı günü kapılarını basın mensuplarına açıyor. 12-22 Eylül tarihleri arasında ziyaretçilere açık olacak fuar, birçok yeni otomobilin dünya prömiyerine sahne olacak. 1 milyon ziyaretçinin beklendiği fuarda elektrikli ve hibrit araçlar ağırlıkta olurken, markaların teknolojiyi ve tasarımı konuşturduğu konsept otonom otomobiller ise ziyaretçileri adeta gelecekte yolculuğa çıkaracak.

Otomobillerin artık sadece A noktasından B noktası gitmeye yarayan bir araçtan çıkıp vizyoner bir konsept, elektromobilte, alternatif güç sistemleri ve akıllı şehirleri kapsayan bir platforma dönüştüğünü gözler önüne serecek IAA 2019’un bu yılki teması “Driving Tomorrow”. Ev sahibi Mercedes Audi, BMW, Ford, Opel, VW gibi Alman devlerin gövde gösterisine dönüşecek fuarda, pazarlama stratejisinde fuarların rolünü azaltan birçok dünya devi marka katılım sağlamayacak: Fiat, Jeep, Alfa, Mazda, Volvo, Nissan, Toyota, Peugeot, Citroen, DS, Renault, Subaru, Suzuki, Mitsubishi, Chevrolet, Cadillac, Rolls-Royce und Aston Martin bu yıl fuarda olmayacak.

Son teknoloji elektrikli araçlar yarışa çıkıyor

Otomobil tutkunlarının en önemli buluşma noktalarından Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı, bu hafta“Driving Tomorrow” mottosu ile kapılarını açıyor. Dev markalar, teknoloji ve tasarımı yarıştırırken, mobilitenin geleceğine ışık tutan sürdürülebilir çözümlere odaklanıyor.

VW fuara T-Roc Cabriolet'le geliyor

Volkswagen (VW), SUV model ailesinin başarılı üyelerinden T-Roc’un, Cabriolet versiyonunu ilk kez Frankfurt Otomobil Fuarı’nda (IAA) tanıtmaya hazırlanıyor. Volkswagen, T-Roc Cabriolet'in dünya prömiyeri ile SUV sınıfına bir yenilik daha getiriyor. İlk olarak 12-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Frankfurt Otomobil Fuarı’nda (IAA) tanıtılacak. Yeni T-Roc Cabriolet’nun 2020 baharında Avrupa’da pazara sunulması planlanıyor.

Mercedes-Benz’den emisyonsuz gelecek

Mercedes-Benz, fuarda birçok farklı dünya prömiyerine ev sahipliği yapacak. Stantta yeni bir konsept otomobilin dünya tanıtımı yapılacak. Söz konusu yeni konsept otomobil, markanın yeni ürün ve teknoloji markası EQ’nun esnek, müşteri odaklı ve sürdürülebilir vizyonunu gözler önüne serecek. Bunun yanında yeni şarj edilebilir A- ve B-Serisi hibrit otomobiller ve tamamen elektrikli seri üretim versiyonuyla EQVmodeli de ilk kez sergilenecek.Yeni GLB ise ilk kez uluslararası bir fuarda ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Şehir içi mobilitenin öncülerinden smart ise, elektrikli şehir içi modelinin en güncel halini ilk kez Frankfurt’ta gözler önüne serecek. Affalterbach merkezli marka Mercedes-AMG tarafından geliştirilen kompakt SUV modelin performans versiyonu olan yeni GLB 35 4MATIC de, performanslı sürüş dünyasına yeni giriş seviyesini oluşturacak.

Audi, iki dünya lansmanı yapacak

Audi, fuarda iki farklı yeniliği gözler önüne serecek. Markanın elektrikli otomobil öngörüsünü taşıyan AI konsept ailesinin en yeni üyesi olan elektrikli off-road konsepti AI: TRAIL ve yüksek performans spor otomobili RS7 Sportback ilk kez bu fuarda tanıtılacak. Audi fuara geniş bir model yelpazesiyle katılıyor. Sergilenecek 30 otomobilden 17’si ilk kez beğeniye sunulacak.

Ford, Puma Titanyum X'i tanıtacak

Ford, aralarında yıkanma özelliğine sahip sökülebilen koltuk kılıfları, bel masaj özelliğine sahip koltuklar ve kablosuz şarjın da bulunduğu çok sayıda gelişmiş özelliğiyle üst seviye konfor ve rahatlık sunmayı amaçlayan yeni Puma Titanium X modelini Frankfurt’ta görücüye çıkaracak. Gelişmiş Ford EcoBoost Hybrid 48 volt teknolojisi, yeni Puma’nın yakıt verimliliğine, performansına ve sürüş keyfine katkı sağlıyor. Standart olarak sunulan Şerit Takip Sistemi ve Yaya Algılama özelliğine sahip Çarpışma Önleme Sistemi gibi Ford’un en güncel sürüş destek sistemleri sürüş güvenliğini destekliyor. Zekice uygulanan arka saklama alanı çözümleri ödün vermeyi gerektirmeyen sınıfın en iyi bagaj alanını kullanıma sunuyor.

Opel’den dünyanın ilk elektrikli ralli otomobili

Alman Opel, Frankfurt’ta dünyanın ilk elektrikli ralli otomobili Corsa-e’yi tanıtacak. Corsa-e baz alınarak müşteri yarışları için geliştirilen elektrikli ralli otomobili ilk hareket anından itibaren 136 HP (100 kW) güç ve 260 Nm tork üretiyor. Geliştirme süreci bütün hızıyla devam eden otomobil ile Opel, dünyanın ilk elektrikli ralli otomobilini sunan üretici olacak. Corsa-e Rally, dünyanın elektrikli otomobillere özel ilk tek marka kupası ADAC Opel e-Ralli’de boy gösterecek.

Skoda, elektrikli ve hibritleri sergileyecek

Skoda, fuarda tamamen elektrikli ve şarjlı hibrit modellerini sergileyecek. Skoda’nın şarjlı hibrit modelleri sedan Superb iV’nin yanı sıra Superb Combi iV ve sportif tasarımıyla öne çıkan Superb iV Sportline gösterilecek. Yüzde 100 elektrikli modeli Citigoe iV de Skoda standındaki yerini alacak. Ayrıca tasarım ve teknolojide iddialı olan Scala ve Kamiq modellerinin de Monte Carlo versiyonu ilk kez Frankfurt’ta sergilenecek.

Hyundai tutkunları yeni i10 ile buluşacak

Hyundai, görücüye çıkaracağı yeni modeli i10’un resmi fotoğraflarını paylaştı. Yeni Hyundai i10, çevik ve aktif yapısını vurgulayan yeni bir dinamik tasarıma sahip. A segmentine daha fazla konfor ve teknolojik özellik getiren Hyundai, özellikle i10 ile daha üst segmentlere kafa tutmaya hazırlanıyor. Yeni i10, kapsamlı bağlantı ve SmartSense aktif güvenlik paketini sunuyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap