12 °C

Talep kapasiteyi aştı, Skoda harekete geçti

Skoda'da talep kapasiteyi aştı, şirket yeni planları gündeme aldı. Önce vardiya sayısı artacak, sonra Volkswagen'in boş kapasitesi kullanılacak. Alain Favey, "2 milyon hedefi içinse yeni fabrika kaçınılmaz. Türkiye de listede" dedi.

Talep kapasiteyi aştı, Skoda harekete geçti

AYSEL YÜCEL

Skoda Satış ve Pazarlama'dan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Alain Favey'in Türkiye ziyareti sırasında bir araya gelen Yüce Auto Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yüce ve Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, otomotiv sektöründeki son gelişmeleri ve Türkiye pazarını değerlendirdi. Alain Favey, pazardaki yatırım planlarına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Alain Favey, 2017'de Skoda'nın 1.2 milyon ile globalde satış rekoru kırdığını hatırlatarak, "Sınırlı kapasite ile en iyi işi çıkarmayı hedefliyoruz. Son yıllarda büyük değişim geçiren Skoda'ya talep çok arttı. Üretim yeterli olsaydı 1.4 milyon satardık" dedi. Favey, Skoda'nın kapasite sorunu nedeniyle yeni yatırım planlarını gündeme aldığını belirterek, öncelikle mevcut fabrikada vardiya sayısını artırmaya çalışacaklarını, ardından grup içerisindeki diğer fabrikaların boş kapasitelerini değerlendireceklerini söyledi. Volkswagen'in Almanya'daki fabrikası da bunlardan biri olacak. Favey, gelecek modeller ve Cenevre'de açıklanan 2 milyon hedefine ulaşmak içinse uzun vadede yeni fabrika yatırımının kaçınılmaz olduğunu belirterek, "Yeni fabrika kararı alınırsa bu Türkiye'de de olabilir. Türkiye, bu gelişmelerde konu dışında kalmıyor. Pazarın araç üretimi konusundaki kapasitesi ve tecrübesinin farkındayız. Ülkenizde yıllık yaklaşık 2 milyon araç üretiliyor. Türkiye'den 25 tedarikçi ile çalışıyoruz ve yıllık yaklaşık 100 milyon euro hacminde tedarik sağlıyoruz"diye konuştu.

Yüce Auto Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yüce, 29 senedir Skoda'nın temsilciliğini gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, "Bu uzun birliktelikten karşılıklı olarak büyük bir memnuniyet duyuyoruz. 8 yıl önce göreve başladığımda, 6 binler civarında satışlar elde ediyorduk ve bazı değişikliklere ihtiyacımız vardı. Bugün ise satış ve hizmet kalitesi anlamında markayı hak ettiği yere taşımaya devam ediyoruz. Fabrika, yetkili satıcı, ortağımız ve çalışanlarımız olarak çok iyi ilişkilerimiz var ve başarının anahtarının bu yakın ilişki olduğunu düşünüyorum. Zafer Başar'ın yükselişte olan Skoda markasının bayrağını uzun yıllara dayanan tecrübesi ile daha da ileriye taşıyacağına inancım tam"dedi.

2018'de Türkiye'de rekor satış hedefliyor

Skoda, 2018 yılına rekorlarla başladı. İlk 2 ayda en çok tercih edilen ilk 5 marka arasında yer alan marka, yükselen satış grafiğini tüm yıla yaymak istiyor. Skoda Satış ve Pazarlamadan Sorulu Yönetim Kurulu Üyesi Alain Favey, "Bu yıl Türkiye pazarındaki satış hedefimiz de 30 bin. Ancak 35 bine ulaşabilecek potansiyel olduğunun farkındayız. 30 bin adet ile Skoda, Türkiye'de yüzde 4 civarında pazar payına sahip olacak. Bu da Türkiye'de Skoda için bir rekor"dedi. Zafer Başar ise "2018 yılı, ilk 2 ayda gösterdiği ilerleme ve ekonomik göstergeler doğrultusunda yıl geneline yayılabilir. Yaşanan dalgalanmalar, dalgalı kura ve onun etkilerine rağmen tekrar belli bir seviyeye oturacağına inanıyoruz. Skoda'nın genç ürün gamı, imajımıza ve satışlarımıza olumlu katkı sağlıyor, yılı 35 bin seviyesinde kapatmayı öngörüyoruz"dedi.

'Müşteri devrimi' yaratacak

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, Skoda olarak ilk 2 aya iyi başladıklarını ve beklentilerin üzerinde talep edilen bir markaya dönüştüklerini vurgulayarak, "Bu talebi istikrarlı bir hale getirmek için çalışacağız. Önceliğimiz tamamıyla müşteri olacak ve faaliyetimizin odak noktasına müşteriyi oturtacağız. Müşteriden bayiye, bayiden markaya, markadan da globale giden bu süreçleri doğru aktaran bir köprü kuracağız. Hedefimiz gerçek bir 'müşteri devrimi' yaratmak"dedi. Başar, 2018'de kadına önem veren ve öne çıkartan iletişim formları oluşturacaklarını da belirterek, "Günlük yaşamın içinde özellikle kadın Skoda müşterilerinin hayatlarını kolaylaştıracak, diğer markalardan farklı bir takım çözümler üzerinde çalışıyoruz. Bu çözümlerimizle fark yaratacağız" dedi.

Hibrit ve elektrikliler geliyor!

2010 yılında Yeti ile SUV pazarına giren şirket, ardından Kodiaq ve bu sene satışa sunulan Karoq'la devam etti. Skoda, 2019'da gelecek yeni bir crossover ile suv segmentinde tüm ürün gamını tamamlamış olacak. Marka, ilk elektrikli aracını ise 2020'nin yılının başında Citigo E modeli ile pazara sunacak. 2020'den itibaren MEB platformunda araç üretilecek ve elektrikli ürün gamı genişletilecek. 2019'da ise Octavia ve Superb modellerinde hibrit makyajı olacak. CNG'nin de verimli bir teknoloji olduğuna vurgu yapan Favey, "Çevre için faydalı ve çok büyük avantajlar sunuyor. Altyapıya ihtiyaç duyulmuyor mevcut istasyonlardan hizmet alınabiliyor. Bu teknolojinin çok olumlu olduğunu düşünüyorum" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.